Pilav yapmanın püf noktaları

Tane tane, lezzetli pilav yapımı, dikkat edilecek birtakım püf noktalar ile kolaylıkla gerçekleşebilir.

Güzel bir pilav için dikkat etmeniz gereken ilk unsur, pirincinizi çok iyi seçmenizdir. Bunun ardından, pirinci yıkamak gelir.  Pirinçler, pilav yapımından yaklaşık yarım saat önce 3 kez ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkama esnasında su, saydam hale gelmelidir ki bu, pilavın tane tane olmasında oldukça etkili bir noktadır. Eğer pilavınızı suda bekletecekseniz, bu süre ortalama 10-15 dakika olmalı ve su, sıcak ve tuzlu olmalıdır.

Bir sonraki aşama, pilav yapımında kullanılacak olan yağ çeşididir. Genellikle tereyağı tercih edilir, ancak tereyağının yanında pilava biraz da zeytinyağı katmak iyi olacaktır. Zeytinyağı, pilavınıza hem ayrı bir tat getirecek, hem de pilavınızın parlak görünmesini sağlayacaktır. Yağ oranı doğru bir şekilde ayarlandıktan sonra (Genellikle 1 su bardağına 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1,5 yemek kaşığı tereyağı önerilir) pirinçler, saydam hale gelene kadar kavrulmalıdır. Kavurma işlemi esnasında, tencereye tuz katmak önemlidir. Tuz, pirinçlerinizin kırılmasını önleyecektir.

Vereceğiniz su miktarı da oldukça önemlidir. Aslına bakılırsa her pirinç çeşidinin su çekme oranı birbirinden farklıdır, ama çoğunlukla kullanılan ölçü, 1’e 1,5’tur. Yani, 1 bardak pirince, 1,5 su bardağı su eklenir. Bu su mutlaka sıcak olmalıdır.

Su eklemede dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, yapmış olduğunuz pilav çeşididir. Örnek vermek gerekirse; mantarlı pilav yaparken, eklenecek su miktarını az tutmak gerekir, çünkü mantar, büyük ihtimalle su bırakacaktır. Şehriyeli pilav da ise, durum tam tersidir. Su eklenirken, şehriyeye düşen su payı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüm bu işlemlerin ardından, pilav kavrulmaya bırakılmalıdır. Kavrulma, ilk orta ateşte ardından da kısık ateşte gerçekleşmelidir. Pişme esnasında tencere kapağı açılmamalı ve pilav kesinlikle karıştırılmamalıdır. Aksi durumda, pirinçler birbirine yapışacaktır. Tencere, ateşten alındıktan sonra kapak ile arasında bir kâğıt havlu konulmalı ve pilav, en az yarım saat dinlenmeye bırakılmalıdır. Servis için de, pilavı ezmeden karıştırmanız ve sonrasında servis etmeniz önemlidir.

Küçük ipuçları

  • Pilavınız pişerken, tencere içine ince bir limon dilimi koymanız veya su konulduktan sonra pilava 2 adet kesme şeker atmanız pilavınızın daha beyaz olmasını sağlayacaktır.
  • Et suyu veya tavuk suyu kullanmanız, pilavınıza lezzet katacaktır.
  • Baldo pirinç, pilavın daha diri olmasını sağlar.

Bu işlemler sonucu oldukça lezzetli pilavlar yapmanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken tek şey, sadece ufak ama etkili olan detaylar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu