Bahçe

Pırasa Nasıl Yetiştirilir?

Pırasa yılın her mevsiminde, iki senede bir yetişen bir bitkidir. Pırasa tınlı, killi ve organik maddelerce zengin topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Pırasa nasıl yetiştirilir?

Pırasa serin iklimlerde yetişen bir sebzedir. 15-20 derece arasın ideal yetişme sıcaklığıdır. 2-3 derece sıcaklığa kadar gelişimini devam ettirir ancak sıcaklığın sıfırın altına düşmesi gelişimi durdurur. Ani sıcaklık düşmeleri bitkiye zarar vermektedir. Pırasanın bazı çeşitleri -10 ve -20 ye kadar dayanabilmektedir.

Toprak

Pırasa her türlü toprakta yetişebilmektedir. Önemli olan toprağın organik maddelerce zengin olması, nemli ve humuslu olmasıdır. pH’sı 6-7,5 civarında olmalıdır.

Gübreleme

Pırasanın gübrelemesinde başlıca olarak çiftlik gübresi kullanılır. Dekara 3-4 ton olarak yanmış çiftlik gübresi kullanılır. Ticari gübrelemenin toprak analizi sonucuna göre verilmesi önerilir. Dekara genel olarak, 5-10 kilo fosfat , 10- 15 kilo potasyum,  6-8 kilo kalsiyum oksit, 15-20 kilo azot ve 1,5-2 kilo magnezyum verilebilir. Azotlu gübreler bölünmelidir.

Yetiştirme

Pırasa hem tohumdan hem de fide ile yetiştirilmektedir. Eğer pırasanın beyaz kısmının uzun olması isteniyorsa fide ile yetiştirme yapılmalı ve derin dikim yapılmalıdır. Tohumla direkt üretim yapılacaksa sonbaharda tarla sürülür. Diskaro çekilir ve mibzer ile tohum atılır. Dekara 40 kilo tohum atılır. Sıra arası 40 cm gelecek şekilde ekim yapılır. Toprak yaş olmamalıdır, bu çürümeye neden olabilir.

Pırasa yetiştiriciliğinde diğer ve en geçerli yöntem fide yetiştirip sonrasında fideleri toprağa dikmektir. 1 m 2 ‘ye 3-5 gram hesabıyla tohumlar serpme ya da sıravari ekilir. 10-12 hafta içinde fidelerin kalınlığı kurşun kaleme ulaşır. Fideleri yerinden sökmeden önce sulama yapılır. Daha sonra sökülerek tarlaya tek, çift sıra ya da tahtalar üzerine 4-5’li sıralar şeklinde dikim yapılır. Çift sıra dikim verimi artırmaktadır. Makineyle dikim yapıldığında dönümde 20 bin bitki olacak şekilde 40X12 cm, elle dikim yapılacaksa 25X10 cm sıra arası ve üzeri mesafeler kullanılır.

Hasat

Geniş alanlarda 1-2 kez, küçük alanlarda 5-6 kez hasat yapılabilir. Makine veya elle çekilerek hasat yapılır. Sökülen pırasalar önce havuzda yıkanıp topraktan temizlenir. Daha sonra kökten bir kısım kesilir ve üst yapraklar soyulur.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir