Pırasa Nasıl Yetiştirilir?

Pırasa nasıl yetiştirilir? Pırasanın yetişme koşulları nelerdir? Pırasa fidesi nasıl ekilir? Pırasa yetiştirmek hakkında her şey.

Pırasa yılın her mevsiminde, iki senede bir yetişen bir bitkidir. Pırasa tınlı, killi ve organik maddelerce zengin topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. 

Pırasanın yetişme koşulları nelerdir? Pırasa serin iklimlerde yetişen bir sebzedir. 15-20 derece arasın ideal yetişme sıcaklığıdır. 2-3 derece sıcaklığa kadar gelişimini devam ettirir ancak sıcaklığın sıfırın altına düşmesi gelişimi durdurur. Ani sıcaklık düşmeleri bitkiye zarar vermektedir. Pırasanın bazı çeşitleri -10 ve -20 ye kadar dayanabilmektedir.

Pırasa Yetiştirme Koşulları

Pırasa nasıl yetiştirilir? Toprak isteğinden gübrelemeye, iklim gerekliliklerinden hasada kadar işte pırasanın yetişme koşulları:

Toprak

Pırasa her türlü toprakta yetişebilmektedir. Önemli olan toprağın organik maddelerce zengin olması, nemli ve humuslu olmasıdır. pH’sı 6-7,5 civarında olmalıdır.

Gübreleme

Pırasanın gübrelemesinde başlıca olarak çiftlik gübresi kullanılır. Dekara 3-4 ton olarak yanmış çiftlik gübresi kullanılır. Ticari gübrelemenin toprak analizi sonucuna göre verilmesi önerilir. Dekara genel olarak, 5-10 kilo fosfat , 10- 15 kilo potasyum,  6-8 kilo kalsiyum oksit, 15-20 kilo azot ve 1,5-2 kilo magnezyum verilebilir. Azotlu gübreler bölünmelidir.

Yetiştirme

Pırasa hem tohumdan hem de fide ile yetiştirilmektedir. Eğer pırasanın beyaz kısmının uzun olması isteniyorsa fide ile yetiştirme yapılmalı ve derin dikim yapılmalıdır. Tohumla direkt üretim yapılacaksa sonbaharda tarla sürülür. Diskaro çekilir ve mibzer ile tohum atılır. Dekara 40 kilo tohum atılır. Sıra arası 40 cm gelecek şekilde ekim yapılır. Toprak yaş olmamalıdır, bu çürümeye neden olabilir.

Pırasa Fidesi Nasıl Ekilir?

Pırasa yetiştiriciliğinde diğer ve en geçerli yöntem fide yetiştirip sonrasında fideleri toprağa dikmektir. 1 m 2 ‘ye 3-5 gram hesabıyla tohumlar serpme ya da sıravari ekilir. 10-12 hafta içinde fidelerin kalınlığı kurşun kaleme ulaşır. Fideleri yerinden sökmeden önce sulama yapılır. Daha sonra sökülerek tarlaya tek, çift sıra ya da tahtalar üzerine 4-5’li sıralar şeklinde dikim yapılır. Çift sıra dikim verimi artırmaktadır. Makineyle dikim yapıldığında dönümde 20 bin bitki olacak şekilde 40X12 cm, elle dikim yapılacaksa 25X10 cm sıra arası ve üzeri mesafeler kullanılır.

Hasat

Geniş alanlarda 1-2 kez, küçük alanlarda 5-6 kez hasat yapılabilir. Makine veya elle çekilerek hasat yapılır. Sökülen pırasalar önce havuzda yıkanıp topraktan temizlenir. Daha sonra kökten bir kısım kesilir ve üst yapraklar soyulur.

Pırasa Çeşitleri

Yazlık Pırasalar

Bu çeşit pırasaların yaprak rengi açık yeşildir. Bitkiler daha yumuşak dokulu, daha kısa ömürlü ve soğuklara daha hassastır. Yaprak ayası daha dar, yaprakları dik duruşludur. Yalancı gövde, kışlık çeşitlere göre 2-3 kat daha uzun olup çeşit özelliği ve yetiştirme şartlarına bağlı olarak 80 cm’ye kadar çıkabilir. Bu gruba giren pırasa çeşitleri – 8 ºC / – 10 ºC’de ölür. Yalancı gövdenin gövde ile birleştiği kısımda soğan oluşmaz.

Kışlık Pırasalar

Kışlık pırasaların yaprakları daha koyu yeşil renkli ve yaprak ayaları daha enlidir. Yazlık pırasalara göre yalancı gövde daha kısa ve daha kalındır. Bu çeşit pırasaların yalancı gövdesi 40 cm – 45 cm uzunluğunda ve 3 cm – 5 cm kalınlığındadır (kara pırasa 20 cm – 25 cm uzunluğunda ve 5 cm – 6 cm kalınlığındadır). Kışlık çeşitler yalancı gövdenin gövde ile birleştiği yerde hafif soğan oluşturur ve çok düşük sıcaklıklara dayanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu