Pirinç Nasıl Saklanır?

Pirinç nasıl saklanır? Pirinç kurtlanmaması için ne yapmalı? Pirinç veya çeltik, buğdaygiller familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan otsu bir bitki türüdür. Pirincin doğru saklanması ve sağlıklı pişirilmesi oldukça önemlidir. 

Pirinç, karbonhidrat kaynağıdır. Sebze ve salatalarla birlikte tüketildiğinde kan şekerini hızla yükseltmez. Glisemik indeksi sofra şekerine göre daha düşüktür. Alerjen öğeler içermez. Bitkisel besinler içerisinde iyi dereceli protein kaynağıdır. Yoğurt, yumurta, baklagillerin yer aldığı menülerde pirinçten gelen protein değeri daha da artar. B gurubu özellikle B1 ve B2 vitaminlerince zengindir.

Kavanozda pirinç nasıl saklanır?
Kavanozda pirinç nasıl saklanır?

Pirinç ve bakliyatın besin değerlerini ve doğal tatlarını korumak için kiler veya erzak dolabında saklamak gerekir.

Pirinç nasıl saklanır? Erzak dolabı, serin veya kuru yerde olmalıdır. Kuru gıdaların saklandığı bölüm kalorifer veya diğer tesisat borularının geçtiği yerlere yakın olmamalı ve güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Pirinç; böceklenme, rutubet ve toza karşı bez torbalarda saklanmalıdır.

Pirinçte taş, yabancı maddeler, toz, ince kırık, yanık ve bozuk taneler olmamalıdır. Alınan ürünün yumuşak ve rutubetli olmaması gerekir. Pirinci pişmeden önce gözden geçirmeniz ve yıkamanız gerekir.

Pirincin kendi özelliğini kaybetmemesi, yemek yapmanın zorlaşmaması için uygun koşullarda saklanması gerekmektedir. Uygun koşullarda saklanmayan baklagiller böceklenir, küflenir ve bozulur. Bu sebeple nemli ürün alınmamalıdır. Yeni hasat ürün alınmalıdır. Kırık tanelerden ve yabancı maddelerden ayıklanmış, uygun koşullarda paketlenmiş ürünler tercih edilmelidir.

Pirinç satın alırken, kirli olmamasına, yabancı cisimler içermemesine ve nemlenmiş olmamasına dikkat edilmelidir. Serin ve kuru ortamda, kuru erzak kilerinde depolanmalıdır. Özellikle hasat sonrası uygun saklanarak, 1 yıl içerisinde tüketilmelidir. Pişirirken besin kaybını önlemek için fazla yıkamamalı, kaynar su veya tuzlu suda ıslatmamalı ve yağda kavurmamalıdır. Kullanmadan önce ılık suyla yıkanmalıdır. Piştikten sonra kısa süre içinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Pirinç kurtlanmaması için ne yapmalı?
Pirinç kurtlanmaması için ne yapmalı?

Pirinç Kurtlanmaması İçin Ne Yapmalı?

Pirinci uzun bir süre böceklenmeden muhafaza etmek için loş ve havadar bir ortam oluşturmalısınız. Pirinç cam kaplarda saklanmalıdır ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Pirinç kurtlanmaması için kavanozun içine bir miktar tuz ekleyebilirsiniz. Diğer yandan kavanoza defne yaprağı da koyabilirsiniz. Pirinç neme karşı çok hassastır. Kavanozu koyduğunuz yer nemli olmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu