Pirinç Pilavı Ölçüsü

Pirinç pilavı ölçüsü lezzetli pilavın anahtarı. Tane tane lezzetli pirinç pilavı yapmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin. Lezzetli pilav nasıl yapılır?

Pilav, Türk mutfağında sık tercih edilen yemeklerin başında gelir. Türk mutfağında ana yemek olarak servis edilir. Sıcak olarak yenir. Tavuk ve et yemeklerinin yanında garnitür olarak da sunulur.

Uluslar arası mutfakta pilav, daima garnitür olarak kullanılır. Özellikle et ve tavuk yemeklerinin yanında garnitür olarak servis edilir. Ayrıca, pilav uluslar arası bir çok mutfakta salatanın yanında yer alır.

Pilav pişirmek kimi zaman istendiği gibi sonuç vermeyebilir. Pirincin cinsi ve kalitesi, malzemeler, suyun miktarı ve ateş bu süreci etkileyen faktörlerdir. Bazı hususlara özen göstererek tane tane pilav pişirmeniz mümkün.

Pirinç pilavı ölçüsü
Tane tane pirinç pilavı ölçüsü

Pilav Pişirme Yöntemleri

Farklı yöntemler kullanarak, pilav pişirmek mümkün. Yöntemleri inceleyerek pilavı haşlayarak mı, kavurarak mı, yoksa salma yöntemi ile mi pişireceğinize karar verebilirsiniz.

Pilavı üç farklı teknik kullanarak pişirebilirsiniz.

 • Haşlama tekniği
 • Salma tekniği
 • Kavurma tekniği

Pilavı hangi tekniği kullanarak pişirirseniz, pişirin hepsinin yapımında kaynar su kullanılır. Yöntemlere göre, kullanılan tekniklerde işlem farklılıkları vardır.

Pirinç Pilavı Ölçüsü

Pilav yaparken genel olarak 1 kilo pirinç için,

 • 250 gram tereyağı (ya da bir su bardağı sıvı yağ)
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 – 1.3 litre su kullanılır.

Kullanılan malzemelerin ölçüsü pirincin çeşidine göre farklılık gösterebilir.

Pilav pişirmede haşlama tekniği

Haşlama tekniği genelde diyet yapılan mutfaklarda kullanılır. Ayrıca mide, kalp-damar, şeker hastalığı olanlar da haşlama tekniğini kullanarak, pilav yaparlar. Haşlama yöntemi ile hazırlanan pilavın sindirimi daha kolaydır. Haşlama yönteminin tek olumsuz tarafı pirincin haşlanma sırasında vitamin değerini kaybetmesidir.

Pilav pişirmede salma tekniği

Pilav pişirmede pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Salma yöntemini kullanarak pilav yapacaksanız, pirincin cinsi, kalitesi ve su çekme özelliğine dikkat etmelisiniz. Pilavın su çekme özelliği kalitesine bağlıdır.

Pilav pişirmede kavurma tekniği

Pilav yapımında en çok kullanılan yöntemdir. Kavurma yöntemi ile hazırlanan pilavın kıvamının tutma olasılığı daha yüksektir.

Tane Tane Pilav Nasıl Yapılır?

Güzel bir pilav için dikkat etmeniz gereken ilk unsur, pirincinizi çok iyi seçmenizdir. Bunun ardından, pirinci yıkamak gelir.  Pirinçler, pilav yapımından yaklaşık yarım saat önce 3 kez ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkama esnasında su saydam hale gelmelidir ki bu, pilavın tane tane olmasında oldukça etkili bir noktadır. Eğer pilavınızı suda bekletecekseniz, bu süre ortalama 10-15 dakika olmalı ve su, sıcak ve tuzlu olmalıdır.

Bir sonraki aşama, pilav yapımında kullanılacak olan yağ çeşididir. Genellikle tereyağı tercih edilir, ancak tereyağının yanında pilava biraz da zeytinyağı katmak iyi olacaktır. Zeytinyağı, pilavınıza hem ayrı bir tat getirecek, hem de pilavınızın parlak görünmesini sağlayacaktır. Yağ oranı doğru bir şekilde ayarlandıktan sonra (Genellikle 1 su bardağına 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1,5 yemek kaşığı tereyağı önerilir) pirinçler, saydam hale gelene kadar kavrulmalıdır. Kavurma işlemi esnasında, tencereye tuz katmak önemlidir. Tuz, pirinçlerinizin kırılmasını önleyecektir.

Vereceğiniz su miktarı da oldukça önemlidir. Aslına bakılırsa her pirinç çeşidinin su çekme oranı birbirinden farklıdır, ama çoğunlukla kullanılan ölçü, 1’e 1,5’tur. Yani, 1 bardak pirince, 1,5 su bardağı su eklenir. Bu su mutlaka sıcak olmalıdır.

Su eklemede dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, yapmış olduğunuz pilav çeşididir. Örnek vermek gerekirse; mantarlı pilav yaparken, eklenecek su miktarını az tutmak gerekir, çünkü mantar, büyük ihtimalle su bırakacaktır. Şehriyeli pilav da ise, durum tam tersidir. Su eklenirken, şehriyeye düşen su payı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüm bu işlemlerin ardından, pilav kavrulmaya bırakılmalıdır. Kavrulma, ilk orta ateşte ardından da kısık ateşte gerçekleşmelidir. Pişme esnasında tencere kapağı açılmamalı ve pilav kesinlikle karıştırılmamalıdır. Aksi durumda, pirinçler birbirine yapışacaktır. Tencere, ateşten alındıktan sonra kapak ile arasında bir kâğıt havlu konulmalı ve pilav, en az yarım saat dinlenmeye bırakılmalıdır. Servis için de, pilavı ezmeden karıştırmanız ve sonrasında servis etmeniz önemlidir.

Pirinç pilavı
Pirinç pilavı

En İyi Pilav Tarifi

Pilav yapımına başlamadan önce, pirinçlerin 3 kez sıcak su ile yıkanması önerilir. Ardından 10-15 dakika sıcak suda bekletilmesi gerekir.

Pirinci önce tereyağı veya bitkisel yağ ile iyice kavurun. Pilavın pişme suyuna iki kahve kaşığı sıvı yağ ekleyin. Bu pirinç tanelerinin pişerken birbirine yapışmasını engelleyecektir.

Pilavı pişirdiğiniz süre boyunca hiç karıştırmayın. Sade pilav pişirirken, pilav suyuna ekleyeceğini iki çay kaşığı limon suyu, pirinçlerin rengini açarak, pilavın daha beyaz olmasını sağlayacaktır.

Eğer pişme süresi sonunda pirinçler hala sertse, üzerine çeyrek ölçü kaynar su ekleyin ve pirinçler suyu çekene kadar ateşte bırakın. Eğer pilav lapalaşmışsa, kapağını açarak, çok kısık ateşte, çatalla havalandırın ve suyunu tamamen çekene kadar hafifçe karıştırın.

Pişirme süresi sona erdiğinde, pilavınızın bulunduğu tencerenin üzerine birkaç kat kağıt mendil koyun ve kapağı kağıt mendillerin üzerine kapatın. Pilav ub şekilde dinlenirken, kağıt mendiller buharı çekecek ve pirinç tanelerinin iyice belirginleşmesine neden olacaktır.

Pilavı servis ederken, avuç içi büyüklüğünde, ufak bir çukur tabağınızı kullanarak şıklık yaratabilirsiniz. Pilavı ufak çukur tabağın içine doldurun ve üzerine kepçe ile hafifçe bastırın. Üzeri düzleştiğinde, servis yapacağınız tabağa yavaşça alt üst ederek, yerleştirin. Çukur tabağı yavaşça kaldırdığınızda, pilavınızın çukur tabağın şeklini aldığını göreceksiniz. Dilerseniz, pilav tepeciğinin üzerini yeşillik veya baharat ile renklendirebilirsiniz.

Pilav Pişirmenin Püf Noktaları

 • Beyaz ve tane tane pilav pişirmek için, tencere içine incecik bir dilim limon koyulması tavsiye edilir.
 • Hazırlanacak pilavın lezzetini arttırmak için, patlıcan kabukları soyulur. Sonra sirke ve çok az zeytinyağı konulmuş suda bir süre haşlanır. Ardından patlıcanlar, istenilen küçüklükte dilimlenir ve pilav yaparken içine karıştırılır. Bu sayede, daha lezzetli ve sunumu şık bir pilav hazırlanmış olunur.
 • Pilavı tekrar ısıtırken, önce bir kap içerisine su koyulur. Sonra, pilav tenceresi bu kabın içine yerleştirilir. Bu şekilde ısıtılan pilavın, hem tane tane kalması, hem de tazeliği koruması sağlanır.
 • Pilavınız beyaz olmasını istiyorsanız, pişme suyunun içine bir çorba kaşığı limon suyu ve bir adet kesme şeker atabilirsiniz. Bu karışım pilavı olduğundan daha beyaz gösterecektir.
 • Pilavın kıvamını tutturmakta sıkıntı yaşıyorsanız, pişme süresince tadına bakın. İyi bir pilav yumuşak ama ağza alındığında dişe gelebilecek sertlikte olmalıdır. Pilavın fazla pişmesi kurumasına neden olur. Pilav pişerken kesinlikle karıştırmayın. Pilavı ocaktan aldıktan sonra, dinlenirken karıştırın.
 • Pilav suyunu çektiği halde istediğiniz kıvamda değilse, pilava yarım ölçek daha su ilave ederek pişirmeye devam edin. Ancak ilave ettiğiniz suyun sıcak olması önemli bir detaydır.
 • Bir ya da iki gün önceden pişirdiğiniz pilavı tekrar yemek istiyorsunuz. Pilav doğal olarak ilk günkü tazeliğini korumayacaktır. Pilavı pişirdiğiniz tane tane olmasını istiyorsanız, ısıtırken tencerenin içine iki – üç yemek kaşığı sıcak su ilave edin. Pilav ısınırken karıştırmayın. Pilavı karıştırmanız pirinçlerin kırılmasına neden olacaktır. Tencerenin dibini tutmaması için, ara sıra alt – üst etmeniz yeterli olur.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu