Pirinç Hakkında Bilgi

Pirinç dünya nüfusunun 2/3’ünün kullandığı vazgeçilmez bir gıda maddesidir. Bir hububat olan pirinç, kolay hazırlanması, ekonomik ve besleyici olması nedeniyle binlerce yıldan beri insanlar tarafından tüketilmektedir.

Pirinç nasıl bir tahıldır?

Pirinç, diğer hububat çeşitlerine göre, yüksek oranda kaliteli protein içerir. Kuvvetli kas gelişimi için bünyesinde sekiz adet biyolojik tam değerli amino asit mevcuttur. Pirinç aynı zamanda thiamin, riboflavin, niacin, fosfor, demir, potasyum gibi besleyici ve vücut için gerekli elementleri içerir. Pirinç sağlıklı bir besin maddesi olup yağ, kolesterol ve sodyum içermez.

Pirinç çeşitli karbonhidratlar içerir. Bu karbonhidratlar vücudun enerji kaynağı olduğu için, insan beslenmesinde büyük önem taşır. Karmaşık karbonhidratlar kaslarda depolanır ve vücudun enerji ihtiyacını sağlar. Beslenme uzmanları günlük kalori ihtiyacının yarısının bu çeşit karbonhidratlardan sağlanmasını tavsiye etmektedirler.

Pirinç nerelerde kullanılır?

Pirinç alerjik olmayan, gluten içermeyen bir gıda maddesi olduğundan özel hasta diyetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Çorba, salata, tatlı ve pilav en yaygın kullanılma şeklidir. Bunlara ilave olarak birçok yemek çeşitlerinde katkı maddesi ve garnitür olarak da kullanılmaktadır. Hazırlanması kolay, çabuk ve ekonomik bir gıda maddesidir.

Pirincin besin değeri:

100 gr pişirilmemiş haşlanmış pirinçte:
Karbonhidrat 8,720 gr. 
Protein 6,790 gr 
Yağ 0,560 gr 
Lif 1,700 gr 
Su 10,160 gr 
kcal 371,000 
kj 1552

* Amerikan Pirinç Federasyonu katkılarıyla hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu