Pişirme Gereçleri Nelerdir?

Lezzetli yemekler için taze malzemeler kadar araç gereçler de önemlidir. Her malzeme için farklı pişirme gerecine de ihtiyacınız olabilir.

Çelik tencereler

Çelik Tencere

Bu malzemenin seçiminde çeliğin ince olmamasına dikkat edilmelidir. İnce çelik ısıyı güzel dağıtır ve kısık ateşte sulu yemeklerin güzel pişmesini sağlar, ancak az sulu yemeklerin dibinin tutmasına sebep olacaktır. Dibi tutan tencerelerin telle ya da sert süngerle kazınma işlemine tabi tutulması da tencereyi yıpratır.

Teflon

Teflon Tencere

Son yüzyılın en başarılı icatlarından olan teflon; ateşe dayanıklı, yapışmaz, yanmaz yüzeyi, rutubetten etkilenmeyen ve kolay temizlenebilen yapısı ile çok iyi bir yardımcıdır. En önemli özelliği içinde pişirilen yiyeceklerin tencerenin yüzeyine yapışmamasıdır.  Böylece daha az yağ kullanabilirsiniz.

Ancak çizilme ve sıyrılmaları karşı dayanıksızdır. Çizilen teflonun kimyasal maddesi ve altındaki maden yemeğe karışabilir.   Teflon tencereyle tahta kaşık kullanmalıdır.

Alüminyum tencereler

Alüminyum Tencere

Alüminyum tencereler pişirme ve saklama koşulları açısından önerilmez. Bu tür tencerelerde pişirilen yemeklerin bekletilmesi uygun değildir. Fazla yemeği cam kaplarda buzdolabında saklanması gerekir.

Bakır

Bakır Tencere

Pişirmede bakır tencere kullanabilirsiniz. Fakat bakır tencerenin rengini yeşile dönmediğinden emin olun. Pişen yemeği hemen servis tabağına almanızda fayda var.

Düdüklü tencere

Düdüklü Tencere

Düdüklü tencere ancak bir yardımcı olmalı, ya da acele yemek yapmak zorunda kalınca kullanılmalıdır.

Toprak

Toprak Tencere

Toprak, uzun sürede ve kısık ateşte hazırlanması gereken yemekleri pişirmek için idealdir. Toprak kaplar, sebze ve meyvelerin vitaminlerini kaybetmeden pişirmek için ideal. Fakat yüzeyi parlak olmayan toprak kapları tercih etmelisiniz.

Cam kaplar

Sağlıklı olduğu için pişirmede kullanılabilir. Fakat cam ateşi iyi dağıtmaması sebebiyle pişirme süresinin uzamasına sebep olur. Derin bir kaba doldurulan yemeğin üst kısmı da iyi pişmeyebilir. Cam tencereler fırınlar için daha uygundur. Pişirme ve saklama kabı olarak uygundur. Camlar çizilirse temizlenmeleri güçleşir. Bu nedenle telle ovulmamalıdırlar.

Porselen pişirme kapları

Porselen Kaplar

Pişirmede kullanılabilir, fakat daha çok desensiz olanları tercih edilmelidir.  Porselen çabuk kırılması, ateşi iyi dağıtmaması, aşırı yakıt harcaması ve yiyeceğin yüzeyini iyi pişirmemesi sebebiyle dezavantajlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu