Plastik Kullanımını Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

Poşetlerin ücretlendirilmesiyle birlikte plastik kullanımının zararlarına farkındalığın artmasını umuyoruz. Peki biz plastik kullanımını azaltmak için neler yapabiliriz?

Plastik kullanımını azaltmak için farklı kurumlardan çeşitli önerileri bulunmaktadır. Sizin için bu önerileri bir araya getirdik.

Greenpeace Türkiye’den Barış Eceçelik’in önerileri:

 • Yanında tekrar kullanılabilir şişe taşı

Yanında tekrar kullanılabilir şişe taşıyarak hem plastik kullanımına son vermiş hem de paradan tasarruf etmiş olursun!

 • Plastik kamışlara hayır de

Plastik kamışlar denizlerimiz için kötü haber niteliği taşıyor. İçeceğinizi kamışsız da içebilirsiniz.

 • Yeniden kullanılabilir kahve fincanı edinin

Kahve fincanını yanında taşı! Bazı kafeler kendi fincanını getirdiğinde küçük bir indirim de yapıyor.

 • Alışverişte plastiğe yönelmeyin  

Süpermarketlerde veya alışverişe gittiğiniz diğer yerlerde plastikle ilişkinizi kesin. Plastik poşet kullanmamak için yanınızda kendi bez çantanızı veya filenizi götürün. Plastik paketli meyve – sebzeleri almayın.    

 • Plastik çatal-bıçak kullanmayın

Bir kafeden salata / yoğurt aldığında ya da dışarıdan yemek siparişi verdiğinde önüne gelen çatal-bıçaklar genelde plastik oluyor! Dışarıdan yemek söylediğinde ilgili restoran veya kafeye plastik çatal-bıçak istemediğinizi not düşün. İş yerindeki çekmecene kendi çatal-bıçağınızı koyun. Hatta çantanda da bir set bulundurabilirsin.  

 • Mikro taneciklerden kaçının  

Satın almadan önce ürünlerin etiketlerini kontrol et; polietilen (PE), polipropilen (PP), polietilen tereftalat (PET), polimetil metakrilat (PMMA), politeirafloroetilen (PTFE) ve naylon içeren ürünlerden kaçın.

1 Güzel Hareket

WWF Türkiye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile başlatılan 1 Güzel Hareket kampanyası plastik kullanımının azaltılması hedefliyor. Kampanya kapsamında kullanıcılar www.1guzelhareket.org adresini ziyaret ederek, plastik kullanımlarını azaltmaya dair hedefler belirleyecekler. Kullanıcılar alışkanlıklarından en az birini değiştirerek kampanyaya katılmak için, Plastik Poşet kullanmayacağım, Plastik şişe kullanmayacağım, Plastik pipet kullanmayacağım, Plastik çatal, bıçak, kaşık kullanmayacağım seçeneklerini işaretleyecekler.

Almanya’nın Plastik Atıkları Azaltmak İçin 5 Maddelik Planı

Almanya Çevre Bakanlığı, ülkeyi “kullan-at toplumu” olmaktan uzaklaştırmak için bir plan hazırladı.

 • Gereksiz ürün ve ambalajlardan kaçınmak: Schule bir muz örneği vererek şu açıklamayı yaptı: “Tıpkı bir muz derisi gibi, kendisi parçalanabilen, biyolojik olarak ayrışabilen ambalajlar gelecek için yeterli olacaktır.”
 • Ambalaj ve diğer ürünleri daha çevre dostu yapmak: Şirketler, yeni lisanslama kuralları ile, daha düşük ücrete tabi daha çok çevre dostu ambalajlara teşvik edilecekler.
 • Daha fazla geri dönüşüm ve geri dönüşüm istasyonları: Hükümet, 2022’ye kadar plastik geri dönüşüm hedeflerini toplam atıkların %36’sından %63’e çıkarmayı amaçlıyor.
 • Plastiklerin organik atıklara dönüşmesini önleme: Almanya’da yıllar boyunca yaygın bir uygulama olan çöplerin geri dönüşümünde, insanları daha fazla özen göstermeye teşvik edilecekler. Ve bu uygulama ile gübre kalitesi de arttırılmış olacak.
 • Denizlerdeki atıkları azaltmaya yönelik uluslararası çabalara destek verme: Artan yardım ve bağışlar ile, özellikle denizlerdeki plastik atıkların yüzde 90’ını oluşturduğu düşünülen 10 nehrin temizlenmesi öngörülüyor.

Dünya için geç olmadan harekete geçmeliyiz. Plastik kullanımını azaltmak daha yaşanabilir bir dünya için en önemli önceliklerden.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu