Porselen ürünlerin temizliği

Evlere şıklık ve zariflik katan porselen ürünler, pekişmiş yapıları sayesinde üzerlerinde tat ve koku barındırmaz, leke tutmazlar. Bu özelliklerinden dolayı da evlerde sıklıkla kullanılırlar.

Her porselen sahibi, büyük bir beğeniyle aldığı porselen ürünlerinin ilk günkü gibi kalmasını ister. Bunun için ise, porselenlerin temizliğinde birtakım detaylara dikkat etmesi yeterlidir. Temizlik konusundan önce ise, bilinmesinde fayda bulunan bazı noktalar vardır. Porselen ürünler, mikrodalgada rahatlıkla ısıtılabilir, ancak hiçbir zaman direkt ateş ile temas ettirilmemelidir. Bu durum, porselenin kırılmasına neden olacaktır. Derin dondurucuda da saklanabilen porselenler, dondurucudan çıkarılır çıkarılmaz mikrodalgaya veya fırınların ısıtıcı bölümlerine konulmamalı; öncesinde oda ısısına dönmesi beklenmelidir.

Porselenlerin temizliği konusuna gelince şunlar söylenebilir: Kireçli su, porselenlerin sararmasına neden olabilir. Bu sararmaların yok olması için sirkeden faydalanılabilir. Kahve ve çay lekeleri de porselen temizleme tozu ile rahatlıkla temizlenebilir.

Porselen temizlemede dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, istenmeyen lekelerin oluşmaması adına ürünlerin yıkandığı kabın bakır veya alüminyum malzemeden yapılmamış olmasıdır. Bu ürünlerin temizliği fazlasıyla kolay olduğundan dolayı, bulaşık teli veya yoğun temizlik malzemelerinin kullanılmasına gerek yoktur. Bunlar yerine, yumuşak bir bulaşık süngeri ve sıvı deterjan kullanılmalı, yıkama ardından ürünler bol su ile durulanmalıdır.

Makinede yıkanacak porselenler için de kireç önleyici bir deterjanın kullanılması uygun olacaktır. Aynı zamanda makinenin su basıncı ayarının olmasında fayda vardır, çünkü porselenler yüksek basınca maruz kalırlarsa makinede birbirlerine çarpabilirler. Metal kaşık, bıçak, çatal veya tencereler, porselen ürünlerle aynı anda makineye konmamalı ve makinenin su ısısı ayarı 60 derecenin üzerinde olmamalıdır.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde, sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olan ve evinize zariflik katan porselen ürünlerinizi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu