Portakal Nergisi Nasıl Yetiştirilir? – Aynısefa

Portakal nergisi ya da diğer adıyla aynısefa turuncu rengiyle kış aylarında evlere ve bahçelere neşe katar. Bu enfes renkli çiçek nasıl yetiştirilir?

Portakal nergisi ya da diğer adıyla aynısefa ekstrem koşullara dayanıklıdır. Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde açıkta yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Güneşli alanlardan hoşlanır. Havadar yerleri sever.

Ege, Akdeniz sahil kesiminde kış aylarında açıkta soğuk bölgelerde yazın dışarıda yetiştirilir. Kış ve yaz ucuz kesme çiçek ve parter bitkisi olarak kullanılır. Çok yıllık veya tek yıllık otsu yapıdaki bitkilerdir. 30-50 cm boylanır. Çiçekler sarı veya turuncu renklidir. Uzun süre çiçekli kalır. Çiçekler yalın kat veya katmerli olabilir.

Yaprakları almaşıklı dizilmiştir. Yapraklar düz veya parçalı olabilir. Çiçekleri sürgün uçlarından nadiren de yaprak koltuğundan çıkar. Sarı veya turuncu renklidir. Akdeniz ülkelerinde ve Kanarya Adaları’nda doğal olarak 20 kadar türü bulunmaktadır. Calendula offcinalis, ülkemizde de doğal olarak bulunur.

Portakal nergisi

Portakal Nergisi Nasıl Yetiştirilir?

Genelde tohumla üretilir. Çünkü calendulalar kazık köklü olduklarından fideler belirli bir gelişme dönemi geçirdikten sonra şaşırtmalar iyi sonuç vermediğinden tohum ekimi doğrudan bitkinin kalacağı yerlere yapılır.Tohum poşetlere ekilecekse her poşete 1–2 adet gelecek şekilde atılır. Tohumlar hafif, killi – kumlu karışıma ekim – kasım aylarında atılmalıdır.

Güneşli alanlardan ve kireçli bahçe topraklarından hoşlanır. Ekstrem koşullara dayanıklıdır. Düzenli sulama yapıldığında gelişim kaliteli olmaktadır. Soğuk – serin iklimlerde bütün yaz çiçek açar.

Mevsimlik çiçekler arasında portakal nergisi şaşırtmaya çok uygun bitkiler değildir. Bu yüzden tohumların uygulama alanına doğrudan ekilmesi daha uygun olur. Poşetlere ekim yapılacaksa her poşete 1-2 adet tohum gelecek şekilde yapılmalıdır. Ayrıca her sene aynı yere kendinden dökülen tohumlarla üremeleri mümkündür. Ancak bu durumda seyreltilmeleri gerekir. Kesme çiçekçiliğe de elverişlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu