Portakal Şurubu

C vitamini deposu portakaldan hazırlayacağınız portakal şurubunu tüm yaz mevsimi boyunca afiyetle içebilirsiniz.

C vitamini deposu olan portakalın sadece içi değil, kabuk kısmındaki beyaz tabaka da tüketilebilir. Tüm C vitamini, genel yargının aksine, bu beyaz tabakada yoğun olarak bulunmaktadır. Ekşi portakalların kabuğunu soyup, içine şeker ekleyerek tüketebilirsiniz.

Dondurma ve krema ile portakalı karıştırarak hafif ekşimsi bir tat yaratıp, yazın sıcak günlerinde ideal bir serinletici hazırlayabilirsiniz. Portakalın bir diğer çeşidi olan kan portakalı, biraz daha farklı bir tat olarak, ahududu ve üzüm tatları da içermektedir. Yoğun ve mayhoş tatlardan hoşlananlar için ideal bir meyvedir.

Malzemeler

  • 1 kg portakal
  • 1 kg şeker
  • İsteğe göre yarı yarıya limon ya da greyfurt

Yapılışı

Portakalları ikiye kesin ve sıkın. Dilerseniz içine yarı yarıya limon ya da greyfurt sıkabilirsiniz. Arından kullandığınız portakal kadar şekeri de ilave edin. Bu karışımı şeker eriyince birkaç gün boyunca karıştırın. Şeker tamamen eridikten sonra şurubu cam şişelere alın.

Şişelere almadan önce isterseniz süzebilirsiniz. Posalı seviyorsanız süzmeden de kullanabilirsiniz. Şurubu buzdolabında muhafaza edin. Kullanacağınız zaman bardağın dörtte birine şurup, kalanı kadar da su koyun.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu