Poche Pişirme Yöntemi

Poche pişirme kaynar derecedeki kaynamayan suda pişirme yöntemidir. Poche pişirme yöntemi ile hangi yemeklerin yanına garnitür yapılır?

Bu yöntemde kaynama ile yapısı bozulabilecek yiyecekler pişirilir. Poche için derince bir kap ve su gereklidir. Su miktarı içine atılacak yiyeceğin üzerini geçecek kadar olmalıdır. Su kaynatılır. İçine pişirilecek yiyeceğin özelliğine göre katkı malzemeleri (tüm sebzeler için tuz) konur. Su kaynadıktan sonra kaynama hareketi yok olacak şekilde ocağın ısısı düşürülür. Isı 65-85 0 derece olmalıdır. Sonra içine önceden ayıklanıp yıkanmış yiyecekler atılarak pişirilir.

Elma, bal kabağı, brokoli, armut, beyaz kabak bu yöntemle pişirilir. Taze enginar göbekleri poche pişirildikten sonra eritilmiş tereyağı dökülerek özel et yemekleriyle servis yapılır. Poche pişirme yöntemi sebze garnitürleri dışında yumurta, balık, körpe etler, körpe kümes hayvanları, köfte çeşitlerinde de kullanılır. Krem karamelin fırında pişirilmesi de bu yönteme göre hazırlanır.

Bu yöntem için düdüklü tencereler ve basit kulplu tencereler kullanılabilir. Bu araçların yanında kevgir, külah süzgeç ve tel kevgir gibi araçlar da kullanılır.

Bu yöntemle ızgarada pişen et, tavuk, balık yemeklerinin yanına garnitür hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle pişirlen sebzeler sos ile pişirilen et yemeklerinin yanında servis yapılabilirler.

Tereyağlı Enginar Göbeği

Poche pişirme yöntemi ile enginar yemeği yapabilirsiniz.

  • 4 adet taze enginar
  • 1 adet limon
  • Tuz

Enginarları, daha önce almış olduğunuz sebzeleri 1 adet limon pişirmeye hazırlama modülündeki gibi temizleyiniz. tuz Küçük bir tencereye enginarların üzerini örtecek kadar su limon suyu ve tuz koyunuz. Suyu kaynatınız. Poché pişirme yöntemi ile enginarları pişiriniz. Kevgir ile sudan çıkararak bir kaba alınız. Eritilmiş tereyağı ile karıştırıp özel et yemekleriyle sıcak servis yapınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu