Mutfak

Poche Pişirme Yöntemi

Poche pişirme kaynar derecedeki kaynamayan suda pişirme yöntemidir. Poche pişirme yöntemi ile hangi yemeklerin yanına garnitür yapılır?

Bu yöntemde kaynama ile yapısı bozulabilecek yiyecekler pişirilir. Poche için derince bir kap ve su gereklidir. Su miktarı içine atılacak yiyeceğin üzerini geçecek kadar olmalıdır. Su kaynatılır. İçine pişirilecek yiyeceğin özelliğine göre katkı malzemeleri (tüm sebzeler için tuz) konur. Su kaynadıktan sonra kaynama hareketi yok olacak şekilde ocağın ısısı düşürülür. Isı 65-85 0 derece olmalıdır. Sonra içine önceden ayıklanıp yıkanmış yiyecekler atılarak pişirilir.

Elma, bal kabağı, brokoli, armut, beyaz kabak bu yöntemle pişirilir. Taze enginar göbekleri poche pişirildikten sonra eritilmiş tereyağı dökülerek özel et yemekleriyle servis yapılır. Poche pişirme yöntemi sebze garnitürleri dışında yumurta, balık, körpe etler, körpe kümes hayvanları, köfte çeşitlerinde de kullanılır. Krem karamelin fırında pişirilmesi de bu yönteme göre hazırlanır.

Bu yöntem için düdüklü tencereler ve basit kulplu tencereler kullanılabilir. Bu araçların yanında kevgir, külah süzgeç ve tel kevgir gibi araçlar da kullanılır.

Bu yöntemle ızgarada pişen et, tavuk, balık yemeklerinin yanına garnitür hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle pişirlen sebzeler sos ile pişirilen et yemeklerinin yanında servis yapılabilirler.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.