Pozitif Enerji Veren Çiçekler

Pozitif enerji veren çiçekler hangileri? Bildiğiniz gibi Feng Shui, doğada var olan mevcut enerjiyi, ev ve bahçe gibi yaşam alanlarına taşıyor. Dolayısıyla Feng Shui’ye göre şans getiren çiçekler var.

Feng Shui felsefesine göre, evdeki eşyalar, yaşamı enerjisi yüksek bir hale getirecek şekilde yerleştirilebilir. Felsefe, bu durumun gerçekleşmesi için kendine has birtakım ilkeler geliştirmiştir. Bu yazımızda, Feng Shui felsefesine uygun dekorasyon tarzından ziyade, Feng Shui’ye göre evde hangi bitkilerin bulundurulması gerektiğinden ve bu bitkilerin hangi enerjiyi yaydığından bahsedeceğiz.

Aslına bakılırsa çiçekler her kültürde, ferahlık ve canlılık getirmesi bakımından önemlidir. Ancak, insanların daha mutlu, daha sağlıklı yaşaması; doğru ilişkiler kurması, kariyer beklentilerinin gerçekleşmesi amacıyla ortaya çıkan düzenleme yöntemi Feng Shui’ye göre, çiçeklerin yaşamda özel bir rolü vardır. Bu felsefede çiçekler, eve şans ve enerji getiren unsurlardır.

Feng Shui Çiçekleri

Gül:

Gül
Gül

Felsefede, her gülün ayrı bir etkisi vardır. Örneğin; kırmızı gül güzelliği temsil eder. Aynı zamanda şans ve iyi sürprizlerin de karşılığıdır. Sarı gül öğrenmeyi; beyaz gül ise, mevcut olan bir durumun aslını yani gerçeği görebilmeyi simgeler.

Güllerin düzenli sulanmasına dikkat edin. Güller, fazlaca güneş görmesi gereken bitkilerdir. Günde en az 6 saat direkt güneş altında kalmaları gerekir. Dolayısıyla, kuru toprakta yetişirler. Kuru topraktaki minerallerle beslenirler.

Güller, yeterli güneş almadıkları takdirde çiçek açmayabilirler. Gül yetiştirirken, kök olarak alıp yetiştirmeye başlayın. Bu şekilde, yetiştiği yere ve şartlara daha iyi uyum sağlar. Gülleri saksıda hazır bir şekilde alırsanız, gülleri geniş aralıklarla, sıkışık olmayacak şekilde dikin ve hemen sonrasında sulayın. İhtiyacınıza göre saksıya toprak ekleyin.

Bahçenize ektiğiniz güllerin, ilk hafta kuru toprakta olmasını sağlayın. Gülleri diktikten 1 hafta sonra sulamaya başlayın. Gül yetiştirmek için verdiğimiz ipuçlarını takip ederek, evinizde güzel görünümlü bir köşe hazırlayın.

Sardunya:

sardunya
Sardunya

Bereketin, bolluğun temsilcisidir. Bu nedenle de Feng Shui çiçekleri arasında en önemli olanlardan biridir. Özellikle kırmızı renkte olanları, parayı temsil eder.

Sardunya çiçeği çok yıllık bir bitkidir ve kışa dayanıklıdır. Sardunyanın pembe, beyaz, kırmızı ve sarı tonlarında çiçekleri bulunur.

Sardunya çiçeği ekilen küçük bir parçadan büyüyebilir. Enine gelişen, çiçeksiz bir sardunya dalı, bir boğum altından (1 santimetre) kesilir. Üst kısmından, 7-8 santimetreden fazlası budanır. Torf ve kum karışımı toprak hazırlanır. Bu karışıma 1-1,5 santimetre boğum toprağın altında kalacak şekilde dikilir. Yapraklar bitkinin suyunu çeker ve bu da köklenmeyi yavaşlatır. Bunu önlemek için yaprakların bir kısmı kesilir. Üstte yarısı kesilmiş birkaç yaprak bırakılması önerilir.

Saksıya şeffaf bir naylon geçirilir. Dalın üstüne, kalan yapraklara değmeyecek bir şekilde naylon geçirilmesi önerilir. Yağmur almayacak ve soğuktan korunaklı bir yerde muhafaza edilmesi tavsiye edilir. Yapraklanma başladığında örtü kaldırılır. Gelecek bahara gelişme gösterir.

Orkide:

okide
Orkide

Dekorasyonda sıklıkla tercih edilen orkide, sakinliğin ve barışın temsilcisidir. Ruhsal gelişime destek olduğuna inanılır.

Orkidenin, sabah-akşam güneş gören bir alanda yetiştirilmesi tavsiye edilir. Orkidelerin çiçeklenme süreci uzundur. Mor, pembe, sarı ve beyaz renkte çiçekleri vardır. Dayanıklı çiçeklere sahip orkidelerin, üç ay kadar çiçekli kalabilen türleri de bulunur. Düzenli olarak çiçek açan orkidelerin bazı türleri, yılda birkaç kez çiçeklenir.

Kasımpatı:

krizantem
Kasımpatı

Bol kahkaha ve mutluluk demektir. Kasımpatı sonbahardan kış dönemine kadar çiçekli kalır. Kasımpatının farklı renk ve büyüklüklerde çiçekleri olduğu için, rengarenk bir görünüm sağlayacak. Kasımpatı bol su istediği için, sulamayı aksatmamaya özen gösterin. İyi gübrelenmiş kumlu toprakta en iyi sonucu alabilirsiniz. Ucundaki sürgünleri koparmayın. Böylece daha hızlı gelişir. Kasımpatıyı, çiçekli dönemindeyken saksıya dikin. Mayıs ayında budama yapın.

Lale:

Lale
Lale

Özellikle kırmızı renkte olanları, sevgiyi ve aşkı temsil eder.

Lale çiçeği soğanları kasım, aralık ayı gibi dikilir. Mart sonu, nisan ayının başı gibi çiçek vermeye başlar. Lale gösterişli çiçeklere sahiptir. Süs bitkisi olarak yetiştirilir. Çiçekleri parçalıdır. Çiçekleri sarı, kırmızı ve beyaz renktedir. Bunun dışında da ara renklere sahip lale görmek de mümkündür.

Laleyi özellikle kuru havalarda sulamaya özen gösterin. Kumlu ve gübreli toprakta yetiştirilmelidir. Çiçeklerinin vakti dolup, boyunlarını bükmeye başladığında çiçeklerini kesmeniz gerekmektedir. Güneşi seven bir bitkidir. Özellikle sabah, akşam güneşi görebileceği bir yerde konumlandırmalısınız. Lale soğuğu seven bir bitkidir ama donmakta istemez. Eğer evinizde lale çiçeğine sahipseniz, ne çok soğuk, ne de çok sıcak yerlerde bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Güneş lalenin ömrünü uzatır.

Feng Shui felsefesine göre, evde olduğu gibi bahçede de yetiştirilebilecek bitkiler vardır. Bunlardan en önemlileri şüphesiz ki, karahindiba ve nar ağacıdır.

Evde, pozitif enerji veren çiçekler arasında yer alan karahindibanın, aile bireylerini kötülüklerden ve hastalıklardan koruduğuna inanılır. İnsanlar tarafından bakılması pek tercih edilmese de bu bitkinin Feng Shui’deki yeri ayrıdır. Her kültürde “bereket”in temsilcisi olan nar ise, Feng Shui’de de bu anlama gelir.

Dikkat edilmesi gerekenler!

  • Feng Shui felsefesine göre istenilen renkte çiçek, evin istenilen köşesinde kullanılabilir. Ancak, enerjinin yükselmesi isteniliyorsa, çiçeklerin doğru yerde kullanılması ve doğru renkte olması gerekir.
  • Her zaman öncelikli tercih, canlı çiçeklerden yana olmalıdır. Ardından kurutulmuş çiçekler gelir, fakat kesinlikle yapma çiçekler kullanılmamalıdır.
  • Ölmüş veya solmuş çiçekler, evde tutulmamalıdır. Bunlar etrafa kötü enerji verir.
  • Dikenli bitkiler ve yaprakları sivri çiçekler, Feng Shui felsefesine uygun değildir. Bunlar yerine, dikensiz ve yaprakları yuvarlak formlu olan çiçekler tercih edilmelidir.
  • Felsefede fazla gelişmiş bitkilerin kullanılması tercih edilmediği için, budamaya özen gösterilmelidir.

Feng Shui’ye göre evde ve bahçede bakılması gereken bitkiler, yukarıda saydığımız gibidir. Siz de bu bitkiler eşliğinde, evinize şans ve huzur getirebilir, doğanın pozitif enerjisinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu