Pratik Dikiş Bilgileri

Dikişten iyi verim alabilmek için, eski alışkanlıklarınızı bırakın. Yenilikleri takip ederek dikiş alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Öncelikle iyi bir plan yapmalısınız. Böylece çok kullanışlı bir gardrop oluşturabilirsiniz ya da şık ve güzel aksesuarlar elde edebilirsiniz. Planlı bir alışveriş yapın, dikimi kolay kumaşlar seçin, çok gerekli araç ve gereçleri elinizin alında tutun, olanak varsa yalnızca dikişe ayrılmış bir oda ya da alan hazırlayın.

Dikiş odası ya da alanınızı en verimli şekilde hazırlayın. Kullanımı kolay elektronik bir dikiş makinesi edinin. Bu tür makineler alışılagelmiş makinelerden iki kat hızlı diktiğinden, kısa sürede çok şey üretmenizi sağlayacaktır. Araç ve gereçlerde de yenilikleri takip etmek size kolaylık ve zaman kazandırır.

Dikim Süresini Planlama

Her gününüz dolu dolu geçiyorsa, dikişten hoşlanıyorsanız, bu iş için vakit ayırabilirsiniz. Dikiş dikerken uzun aralıklar yerine sık sık dikmenin, sizi daha pratikleştirdiğini görürsünüz. Vakit bulmanın başka bir yolu da, dikişe öncelik tanımaktır. Dikiş için ister geniş bir süre harcayın, dikimi üç temel aşamaya ayırmak, zamanınızı planlama konusunda dize kolaylık sağlayacaktır.

Tasarlama aşamasında kumaş dükkanlarına, model kitaplarına ve kalıplara göz gezdirin. Hazırlama aşamasında kumaşı önceden çektirme, kalıpta ayarlamalar, kalıbı kumaş üzerine yerleştirme kesme ve işaretlemeyi kapsar. Birleştirme aşamasıysa dikme ütüleme ve provadan oluşur.

Kumaş ve renk seçimi

Bazı kumaşlar, bütün yıl giyilebilir. Gardrobunuzda, mevsimi geçmeyen kumaşlardan dikilmiş modaya uygun giysilere ağırlık verin. Bu kumaşların başlıcaları arasında örgü ve pamuklu kumaşlar, yün krep, gabardin, ipek ya da yün tüvit, ipek saten, sentetik süet, gömleklik kumaş, krep döşin ve keten dokumalar sayılabilir.

Uzun süre giyebilmek için, yalnızca kısa bir mevsim kullanabileceğiniz çok kalın ya da çok ince kumaşlardan kaçının. Orta kalından inceye kadar kumaşlar uzun süre giyilmeye uygundurlar.

Kumaşların türü ve kalınlığının yanı sıra, rengine de dikkat etmek gerekir. İnce ilkbahar-yaz mevsimi kumaşlarını ortadan koyu tonlara doğru, kalınca sonbahar-kış mevsimi kumaşlarını ortadan açık tonlara doğru uzanan renklerde seçmek, giysilerin bir mevsimde öbürüne geçiş yapmalarını sağlar.

Kahverengi keten sıcak aylar için rahattır, ama bazı aksesuarlarla sonbaharda da giyilebilir. Turkuvaz renkli yün gabardin, ilkbaharın başlarında giyilebildiği gibi, soğuk kış günlerinde de tercih ewdilebilir.

İpuçları

  • Kumaşları yüzünden ütülemeyin, parlayabilir.
  • İyi bir buharlı ütü ve ütü bezi kullanın.
  • Makasınızı zımpara kağıdı ile bileyleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu