Pratik ev temizliği

Birkaç ayrıntıyla evinizi baştan aşağı kolayca temizleyin.

Mutfak

Paslanmaz çelik aletleri sabunlu suyla yıkayın. Kurulamada havlu kullanın. Parlatmak için, bebek yağı, soda veya sirke kullanın. Bu malzemeleri deneyerek, hangi maddenin aletleri daha iyi parlattığına karar verebilirsiniz.

Mikrodalga fırını, 2-3 kap suyla doldurun ve 2 dakika çalıştırın. Fırının içindeki tepsiyi nemli bir bezle silin. Daha sonra sabunlu bezle silip, kurumasını bekleyin. Kuruduğundan emin olmadan fırını çalıştırmayın.

Bulaşık makinesinde, su çıkışını sağlayan pervaneyi temizleyin. Yemek artıkları bu delikleri tıkamış ve orada kurumuş olabileceği için, çubukla çıkarın. Kapağın kenarlarını ve contaları temizleyin.

Oturma odası

Oturma odasındaki lekeleri, fırçalamadan önce, ilk olarak kuru bir bezle silin. Gerekirse leke çıkarıcı kullanın.

Döşemeleri elektrikli süpürgeyle süpürün. Daha sonra, büyük bir kapta fincanın ¼’i kadar çamaşır deterjanı veya sıvı sabun ile bir bardak ılık suyu karıştırın. Mixer yardımıyla karışıtırıp köpük haline getirin. Bu köpüğü yüzeye yayın. Biraz bekledikten sonra, kirlerin köpüğün yüzeyine çıktığını göreceksiniz. Daha sonra kurulamak için bez veya sünger kullanın. Tüm gece kurumaya bırakın.

Televizyonunuzu, nemli bir bezle silin. Gerekirse kuru bir bezle kurulayın. Televizyon ekranına direkt olarak spreyle su sıkmayın.

Yemek odası

Avize temizliği için öncelikle yere bir bez veya gazete kâğıdı serin. Elektriğin kapalı olduğuna dikkat edin. Avizeler için, sprey şişesinin içine su ve biraz da amonyak koyun. Bir bez yardımıyla silin ve kurulayın. Daha sonra birkaç saat kendi kendine kurumasını bekleyin.
Gümüş takımlar için de, bir kap içine su ve bir çay kaşığı karbonat koyun. Gümüş takımlarınızı bu suyun içinde 10 dakika bekletin. Duruladıktan sonra kendi kendine kurumasını bekleyin.

Aynalar için, bir kap su içine bir fincan sirke koyun. Bir gazete kâğıdı yardımıyla aynaları silin. Kuru bir gazete kâğıdıyla da kurulayın.
Yüzeyleri doğru malzeme ve temizleyicilerle temizleyerek hijyeni sağlarken, eşyalarınızın görünümünü de koruyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu