Pratik Mutfak Yaratma Yöntemleri

Pratik bir mutfak yaratmanın yolu; iyi iş akışı, yeterli saklama alanı ve yüksek hareket konforu yaratmaktan geçiyor. Blum’a göre pratik bir mutfağın üç temel ilkesi: workflow, space ve motion.

Küçük bir mutfağınız olduğunda  şikayet ediyor ya da büyük de olsa yetmediğini düşünüyorsanız alanınızı iyi kullanamıyor olabilirsiniz. Mutfaklar da pek çok ölü alan barındırır ve pratik fikirlerle bu alanları işlevsel hale getirmek gerekir.

Workflow – Kolay iş akışı

workflow

Kolay iş akışı alan planlaması, rahat erişim ve ergonomi ile mümkün olabilir. Mutfakta pratikliğin ana ilkesi işlerin kolay yapılabilmesiyle gerçekleşir. İş akışını optimal hale getirmek gerekir.

Saklama, hazırlama veya pişirme alışkanlıklarınızı düşünün. Mutfak alışkanlıkları önceden, daha planlama aşamasında dikkate alınırsa sonradan işler neredeyse kendiliğinden yürür.

Her şeyin kolayca erişebileceğiniz yerlerde ve düzenli bir şekilde duruyorsa mutfakta işleriniz kolaylaşır.

Space – Optimal alan kullanımı

space

Mutfak gereçleri çok parçalıdır, dolayısıyla depolaması güç olabilir. Bunun için saklama alanını tam kullanmak ve genişletmek gerekir.

Saklama alanı hiç bir zaman yetmez. Var olan alanı tam kullanmak ve yanı sıra yenisini kazanmak kolay. Düzen sağlamak ve yeterli alan oluşturmanız gerekir.

Saklama alanınızın çokluğu ve düzeni işlerin kolaylaşmasını ve mutfakta hızlı hareket etmenizi de sağlar.

Motion – Yüksek hareket konforu

motion

Günlük yaşamda bir mutfağın kullanımı keyifli olmalıdır. Çekmeceler, kapaklar ve dolaplar sadece tek yönde hareket etmeyerek size kolaylık sağlayabilir.

Böylece hem dekorasyonunuzun dolaplarınızın kapaklarının yönüne göre ayarlamak zorunda kalmazsınız, hem de işleyişi kendinize göre belirlersiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu