Prebiyotik mi? Probiyotik mi?

Son yıllarda sıklıkla prebiyotik, probiyotik kelimeleri duyurulur oldu. Daha sağlıklı yaşamak için ihtiyacımız olan probiyotik ve prebiyotikler hakkında Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu şu bilgileri verdi.

“Sağlık uzmanları bağırsak sağlığımızın tahminlerimizin çok ötesinde önemli olduğunu, hatta bağırsaklarımızın ikinci beynimiz olduğunu söylüyorlar. Probiyotikler bağırsak sağlığımızın daha da iyileşmesi için yararlı bakteriler olarak tanımlanıyor ve prebiyotikler de onların gelişmesi için yararlı olan maddeler olarak özetlenebiliyor.

Probiyotikler için fermente gıdaları tüketmek ve/ya dışarıdan takviye almak gerekiyor. Kefir, probiyotik maya ile yapılmış yoğurt ve pastörize edilmemiş tercihen ev turşuları sağlığımız üzerinde inanılmaz derecede olumlu etkiye sahipler.

Probiyotik Gıdaları Nasıl, Hangi Koşullarda Tüketmeli?

Bu ürünleri sıcağa maruz bırakmadan taze taze tüketmek probiyotik aktivitenin vücuda alınması için önem taşıyor. Bu yüzden probiyotikli yoğurt yapıldığında ısıtmadan dolaptan çıktığı gibi tüketmek, yoğurdu pişen bir yemeğe katmamak önemli. Probiyotikli yoğurdu, yoğurt çorbası ya da kek yapımında kullanmamak, direkt tüketmek faydalarını daha çok almak anlamına geliyor.

Ekşi mayalı ekmeklerin, ev yapımı turşuların ve bozanın probiyotik aktiviteye sahip olduğunu biliniyor. Bunları da günlük beslenmeye katmak bir artı yaratacaktır

Prebiyotikler Hangi Gıdalarda Bulunur?

Bayburtluoğlu; “Prebiyotikler; sebze ve meyvelerde bulunan yardımcı maddelerdir. Yer elması, pırasa, sarımsak ve enginar iyi kaynaklardır. Kırklareli’nde bulunan Makarna, Lütfen! tesisimizde sebzeyi hep ön planda tuttuğumuzdan, kışın örneğin yer elmalı makarna siteye yüklenecek ancak şimdi de pırasa kurusu ve pırasalı makarna da stoklarımızda. Bu ve bunun gibi gıdalar ile mevsiminde taptaze sebze ve meyveleri tüketmek, bir da kokusu rahatsız etse bile sarımsağı mutlaka ihmal etmemek, prebiyotiklerden faydalanmak için en iyi yoldur.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu