Pu-Erh Çayı

Çin’de kullanılan geleneksel yöntemlerle fermante edilen ve yıllandırılarak içilen Pu-Erh çayı, bir siyah çay çeşididir.

Pu-Erh çayı adını Çin halk masallarından almıştır. Çay toplarken en iyi yaprakları pantolonlarına saklayan Çinli köylülerin, topladıkları bu çayı “pantolonun içi” anlamına gelen pu-erh olarak anmasıyla bu adı almıştır.

Çay yapraklarının işleniş şekline göre Pu-Erh çayı iki çeşittir: Yeşil (Sheng) ve siyah (Shou). İki çeşit de aynı işlemlerden geçerek çay haline getirilir. Pu-Erh çayını diğer çaylardan ayıran ve özel tadını veren işlem ise yaprakların güneş ışığında kurtulmasıdır.

Pu-erh çayı, özel kalıplara konup preslenerek uzun yıllar boyunca saklanabiliyor. Bu özel yöntemle 20 – 30 yıl boyunca tadını kaybetmeden muhafaza edilebiliyor.

Pu-erh çayının 700 yıllık tarihi vardır. Pu-erh çayının medikal olarak çok faydası olduğuna inanılmaktadır.

Pu-erh çayı

Pu-erh çayı nasıl hazırlanır?

6 gram pu-erh çayı yapraklarını kırmadan kaynar sudan geçirin. Bu şekilde, çayın içinde oluşabilecek mikroorganizmaları ve toz parçalarını temizlemiş olacaksınız.

Yıkanmış yaprakları porselen ya da cam demliğe koyun. Demliğe 10 ml kaynar su dökün. Hafif kahverengi renk oluşana kadar demleyin.

Demlenen çayı bir kaba süzün.  Son damlasına kadar süzdüğünüze emin olun. Aynı yaprakları 5-6 kere daha kullanabilirsiniz. Her demlemede çayı son damlasına kadar süzmeye çalışın. Yapraklarda su kalırsa bir sonraki demlemede çayınız acı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu