Puf Nasıl Kaplanır?

Evinizdeki malzemeleri değerlendirmeyi seviyor ve dikişten de anlıyorsanız puflarınızı kumaşlarla kaplayarak yenileyebilirsiniz.

Evde özellikle çocuk odalarında ve salonlarda tercih edilen pufların kumaşı kullanıma bağlı olarak zamanla eskir. Eskiyen kumaşı yenileyebilirsiniz.

Puf 2

Eskiyen kare pufun kumaşını yeni bir astarla yenilebilirsiniz. Bunun için dilediğiniz renk ve desende bir kumaşa ve dikiş malzemelerine ihtiyacınız olacak.

Malzemeler

  • Mezura
  • Kumaş
  • Makas
  • İğne
  • Dikiş makinesi
  • Ütü

Yapılışı

Kare pufunuzun uzunluğunu, genişliğini ve yüksekliğini ölçün. Bu ölçülerin kare objelerde eşit olması gerekir. Aldığınız ölçüye 2 veya 3 santimlik dikiş payı bırakın. Böylece kılıfı pufa kolayca giydirebilirsiniz.

Pufun üst kısmı ve diğer dört köşesi için uygun ölçülerde beş adet kare kumaş kesin.

Kestiğiniz dört kumaş parçasını kenarlarında 3 santim pay bırakacak şekilde dikin. Dikişler kılıfın içine gelecek şekilde diktiğiniz kumaşın kenarlarını birleştirin.

Elde ettiğiniz uzun şeridi kısa kenarlarından 3 santimlik bir dikiş payı bırakarak dikin. Bu kumaşın uçlarını birleştirerek bir kare oluşmasını sağlar. Ardından tüm dikişleri ütüleyin.

Doğru kenarlar birbirine eklenecek şekilde, kılıfınız için kestiğiniz beşinci parçayı da diktiğiniz kare kumaşın üzerine iğneleyin. 3 santimlik dikiş payı bırakarak kumaşları birbirine dikin. Dikişleri ütüleyin.

Kılıfın doğru ölçülerde olup olmadığını kontrol edin. Kılıfı pufa geçirin. Eğer kılıf tam uymuyorsa dikişleri düzeltin.

Kılıfı alt kısımdan 3 santim kadar dışa doğru katlayın. Kaymaması için kumaşı ütüleyin. Diktiğiniz kenarı 2 santim daha katlayarak yeniden ütüleyin. Katladığınız alt kenarı düz veya dekoratif bir dikiş ile dikin.

Bu yöntemi kullanarak pufunuzun eskiyen kumaşını kolayca yenileyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu