Pullu Balıklar Nasıl Temizlenir?

Balıkların içinde temizlenmesi en zor olan pullu balıklardır diyebiliriz. Pullu balıkların temizliği iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Bu tür balıkları temizlerken ilk olarak pullarını kazımanız gerekir. Pullarını kazımak için balığı yatırıp, kuyruğundan tutarak bıçağı aşağı yukarı birkaç defa sürtmelisiniz. Balığın derisinin, etlerinin zedelenmesini önlemek ve balığın kesilmemesi için bıçağı dik tutabilirsiniz.

Pulları kazınan balıkların daha sonra iç organlarını temizlemeniz gerekir. Balığın iç organlarını temizlerken karnını tamamen yarmanız gerekmez. Anasün üzerine bir bıçakla derinlemesine atacağınız kesikle bağırsakları vücuttan ayırabilirsiniz.

Temizlediğiniz balığı yapacağınız yemeğe göre bütün bırakabilir ya da fileto çıkarabilirsiniz. Lüfer büyüklüğüne göre, kofanayı ise mutlaka fileto yapmalısınız. Sarı kanat ise lüferin küçüğü olduğundan dilimlemenize ya da fileto yapmanıza gerek yoktur. Sarı kanatları temizledikten sonra bütün bırakabilirsiniz.

Not: Çipura, lüfer, sarıkanat, kofana, levrek, ve çinekop gibi özellikle çorbaya uygun balıkların ve kırlangıç, öksüz, adabeyi ve iskorpit gibi küçük balıkların kafalarını koparmanıza gerek yoktur. Bu balıkların özellikle yanak ve beyinleri lezzetlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu