Püre Yapımının Püf Noktaları

Bebek beslenmesinde ek gıdaya geçiş döneminde püreler, pratik ve besleyici özellikleriyle önemli gıdalar grubundadır. Kolayca hazırlanabilir ve sağlıklıdırlar.

Mevsim sebze ve meyvelerine göre farklı özelliklerde püreler hazırlayabilir ve bebeğinizin taze sebze ve meyvelerden gerekli vitaminleri almasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin midesi minicik olduğundan alabildiği kadar besin değerini küçük porsiyonlardan alabilmelidir. Sebze ve meyveler ne kadar tazeyse, bebeğiniz de o kadar vitamin alacaktır.

Püre Yapımı

Bunun yanı sıra bebekler birbirlerinden farklıdırlar, dolayısıyla hepsi aynı yiyeceklerden hoşlanmayabilir. Yine de bebeğinizin pek sevmediği, fakat besin değeri yüksek olan bir gıdayı, sevdiği yiyeceklerle bir arada verebilirsiniz.

Mümkün olduğunca hazır gıdalardan uzak durarak püreyi evde hazırlamanız önerilir. Böylece istediğiniz sebze ve meyveleri de bir araya getirebilirsiniz.

İstediğiniz besini seçin, pişirin ve soğumaya bırakın. Arından pişirdiğiniz besini blendırdan geçirin ve püre haline getirin. Bebeğinizin yaşına uygun sebze ve meyveleri seçmeyi ihmal etmeyin. Sebze ve meyvelerin yanı sıra püreye mama ve anne sütü de ilave edebilirsiniz. Böylece bebeğiniz bildiği tatları da alacaktır.

Püre hazılayalım

  • Seçtiğiniz sebze ve meyveleri buharda pişirebilirsiniz, fırınlayabilirsiniz ya da haşlayabilirsiniz.
  • Pişirdiğiniz malzemeyi püreyi hazırlayacağınıza kaba koyun.
  • Püreye anne sütü, mama ya da su ekleyin.
  • Hazırladığınız karışımı blendırdan geçirerek püre haline getirin.

Etli ve yumuşak ulan sebze ve meyveler püre için daha uygundur. Yeşil kabak, havuç, patates, elma, muz, armut gibi sebze ve meyveler püre yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra avakado gibi meyveler de besin değerleri sebebiyle tercih edilebilir.

Bebek ve çocuklar için hazırladığımız dosyamızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu