Dekorasyonda Rafların Önemi

Raflar, ev dekorasyonuna renk ve karakter katar. Depolama ve teşhir için alan yaratır.

 Raflar, birçok eşyayı organize etmenin en iyi yolu olmakla birlikte, evin dekorasyonu ile uyum içinde tasarlanırsa, bulunduğu odaya depolama alanının yanında stil de katar.

Raf seçerken veya tasarlarken, göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör bulunur. Öncelikle, odanın mimarisi ile uyum içinde olmaları gerekir. Bunun için mevcut pervaz ve süpürgelik gibi detayları tekrar edebilirler. Bir başka alternatif de, odanın oranlarını ve genel havasını aynalamaktır. Rafların, taşıyacakları eşyalar ile de uyum içinde olması gerekir. Aynı stilde veya aynı malzemeden olmaları şart değildir ama raf ile taşıdığı eşyanın birbirini tamamlaması gerekir. Örneğin; porselen bir koleksiyonun basit ahşap bir raf üzerine yerleştirilmesi uygun değildir. Kalın sanat kitapları için de ağırlığı taşıyabilecek dayanıklılıkta raflar gerekir.

Dekorasyonda Raflar

Rafların mevcut alanı ekonomik bir şekilde kullanması idealdir. Genellikle 40 cm’den derin değillerdir ve diğer mobilyaların giremediği yerlere girebilirler. Bir raf seti, dar bir holü bir kütüphaneye veya iki pencere arasındaki dar bir duvarı favori koleksiyonunuzu sergilediğiniz vitrine dönüştürebilir. Tek bir raf da, tam ihtiyaç duyduğunuz yerde, gerekli eşyaları taşıyarak, derli toplu bir görünüm sağlamak için idealdir.

Son olarak, raflar evinizdeki yaşam alışkanlıklarınız ile uyum içinde olmalıdır. Tek, büyük bir kitaplık tasarlamak yerine, her oda için bir kitaplığın daha kullanışlı olup, olmadığını düşünün; yemek kitaplarınız için bir tane, bahçecilik kitaplarınız için bir tane, romanlarınız için bir tane. Rafların en büyük özelliği, eşyalarınızı düzenli bir biçimde tutarken, elinizin altında da olmalarını sağlamaktır.

Evinizdeki kullanım alışkanlıklarınıza, mevcut eşyalarınıza ve evin genel dekorasyonuna sadık kalarak, ideal raf seçimini yapabilir veya hayalinizdeki rafları tasarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu