Reçellerin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Havalar ısınırken pazar tezgahlarındaki meyveler de bollaşıyor. Çeşitli meyvelerden yapılan reçeller özellikle kahvaltılarda severek tüketiliyor. Fakat hem lezzetli hem de sağlıklı olan ve evde kolayca yapılabilen reçeller zamanla küflenebiliyor.

Mevsim meyvelerinden taze olarak yaptığın reçeller zamanla küflenerek yenilmez hale gelebilir. Reçellerin küflenmesinin birkaç sebebi vardır ve küflenmelerini engelleyebilirsiniz.

Reçeller

Reçel yaparken taze meyveler kullanmak, iyi kaynatmak, verilen ölçülere tamamen uymak, kavanozların temiz olduğundan emin olmak ve kapaklarını sıkıca kapatmak, kavanozları serin ve güneş almayan ortamlarda saklamak iyi ve dayanıklı reçel yapmak için gerekenlerin başında gelir.

Reçeller saklama koşullarına, yapımına, kullanılan malzemeye göre çeşitli sebeplerle küflenebilir. Bu sebeplerin başında limon ve şeker azlığı gelir. Limonu ve şekeri az gelen reçeller zamanla küflenmeye başlar. Örneğin 1 kg çilek 1 kg toz şeker gibi fazlası veya eksiği küflenmeye sebep olur.

Öncelikle yaptığınız reçelin kavanozunun kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Hava alan kavanozlar küflenmeye neden olabilir.

Küflenmeyi engellemek için yaptığınız reçeli henüz sıcakken kavanozlara koyun ve kavanozun kapağını iyice kapatın. Kavanoz ile kapağın arasında ince bir kağıt mendil koyabilirsiniz.

Reçel yapımında taze ve mevsimlik meyveleri tercih etmelisiniz. Meyvelerin küçük ve sert olanlarını tercih edin. Ezilmiş, mevsiminde olmayan, çürümüş ve hormonlu meyvelerden iyi sonuç elde edemezsiniz.

Yaz aylarında portakal, mandalina gibi meyvelerin reçelini yapmamalısınız. Kış ayları ise çilek, kiraz, vişne gibi meyvelerin mevsimi değildir.

Reçel kaynarken üzerinde beyaz köpükler oluşur. Reçelin üzerinde oluşan bu köpükleri kaynama sırasında alıp atmak gerekir.

Reçellerin küflenmesi

Tam olarak kaynatılmayan reçeller de küflenebilir.Reçelin kıvama geldiğini anlamak için kaynarken bir çay kaşığıyla alıp bir tabağa koyun ve kıvamının koyulaşıp koyulaşmadığına bakın.

Reçel kaynatırken metal kaşıklar kullanmamalısınız. Metal kaşık yerine tahta kaşıklar tercih etmeniz önerilir.

Reçelleri koyacağınız kavanozların temiz olduğundan emin olmalısınız. Reçelleri koymadan önce kavanozları sıcak su ile iyice yıkayın ve bir bez yardımıyla kurutun.

Reçel sıcakken kavanozun ağzını açık bırakmamalısınız. Reçel ılınınca kavanozu sıkıca kapatmak ve kavanozu ters çevirip kapağın sıkışmasını sağlamak gerekir. Böylece kavanoz hava almayacaktır.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir