Renk Açıcı Malzemeler – Çamaşırların Beyazlatılması

Renk açıcı malzemeler leke çıkarma maddeleri arasında yer alır. Hangi malzemeler beyazlatmada kullanılır?

Sararmış, koyulaşmış beyaz çamaşırları renk açıcı malzemeler ile beyazlatabilirsiniz. Evde leke çıkarma araçları olarak fırça, pamuklu emici bez, havlu, masa ve leke çıkarma malzemeleri kullanılabilir. Malzemeleri tanıyalım. Hangi renk açıcı hangi çamaşırda kullanılabilir?

Renk Açıcı

Kireç Kaymağı: Sönmüş kireç üzerinden klor gazı geçirilerek elde edilen beyaz bir tozdur. Suda erir. Klor kokar ve zehirlidir. Bitkisel ve sentetik liflerin beyazlatılmasında kullanılır.

Çamaşır Suyu: Kireç kaymağı, su ve sodadan yapılan kimyasal bir bileşiktir. Bitkisel ve sentetik liflerin beyazlatılmasında, renkli lekelerin çıkarılmasında kullanılır. Kumaşı parçalamaması için sulandırılarak kullanılması gerekir.

Sodyum Hidrosülfit: Yünlü ve ipeklilerin beyazlatılmasında ve lekelerin çıkarılmasında kullanılır. Alkol: İspirto diye de tanınan, çok uçucu ve çabuk tutuşan bir maddedir. Uçucu olması nedeniyle kapalı şişelerde saklanmalıdır.

Renk açıcı

Oksijenli Su: Yünlü ve ipeklileri beyazlatmada, meyve lekelerini çıkarmada kullanılır.

Asetik Asit (Sirke Asidi): Renksiz keskin sirke kokusundadır. Leke çıkarmada ve boyacılıkta kullanılır.

Asit Okzalik: Renksiz, suda eriyen katı bir maddedir. Özellikle mürekkep lekesi çıkarmada kullanılır.

Hidroklorik Asit: Keskin kokulu, renksiz bir gaz olup suda kolaylıkla erir ve piyasada bu halde bulunur. Zehirli ve yıpratıcı özellikte olması nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır.

Trikloretilen: Kuru temizlemecilerde kullanılan, özellikle yağ lekelerini kolay çıkaran bir maddedir.

Meyve, mürekkep, pas, çay vb. renkli lekeler bu yöntemle çıkarılır. Beyaz pamuklu ve keten kumaşlarda klorlu beyazlatıcılar; beyaz yün, ipek ve sentetik kumaşlarda oksijenli su, sodyum perborat, sodyum hidrosülfit gibi beyazlatıcılar kullanılır. Renkli kumaşlarda renk açıcının etkisi, küçük bir parça üzerinde mutlaka denenmelidir. Kullanılan madde kumaşın rengini açarsa hiçbir zaman renk açıcı kullanılmamalıdır.

Doğru renk açıcıyı doğru malzemede kullanarak çamaşırlarınızı beyazlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu