Renk Sabitlemek İçin Sirke ile Çamaşır Durulama İşlemi

Renk sabitlemek için nasıl bir yöntem uygulanır? Kumaşın boya vermemesi için ne yapılır? Yeni kıyafetlerinizin renklerini beyaz sirke ile durulayarak sabitleyebilirsiniz.

Yeni kıyafetlerinizin renk vermesini önlemek için evde uygulayabileceğiniz pratik bir işlem var. Renk sabitlemek için çamaşırlarınızı makineye atmadan önce beyaz sirke ve soğuk su içinde durulayın. Bir su bardağı beyaz sirkeyi bir kova soğuk suya katın ve kıyafetlerinizi bu karışımda 15 dakika kadar bekletin. Bu işlemden sonra kıyafetlerin yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayıp, asabilirsiniz.

Yeni aldığınız kıyafetleri ilk yıkamadan önce bu pratik durulama işlemine tabi tutarak, kıyafetlerin renk verme riskini ortadan kaldırmış olacaksınız. Sadece 15 dakikanızı alacak bu işlemi uyguladığınız kıyafetlerinizi, sonrasında gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz.

Kumaşın boya vermemesi için ne yapılır?
Kumaşın boya vermemesi için ne yapılır?

Kumaşın Boya Vermemesi İçin Ne Yapılır?

Öncelikle kumaşın renk verip vermeyeceğini anlamak için kontrol etmek gerekir. Kumaşı biraz soğuk suya tutun, eğer renk çıkıyorsa kumaş renk veriyor demektir. Bu durumda uygun şekilde yıkanması gerekir.

Öncelikle giysinin etiketini okuyun. Bu etikete uygun şekilde yıkamalısınız. Bazı giysiler kuru temizleme gerektirebilir. Eğer suda yıkanabiliyorsa şu aşamaları takip edebilirsiniz.

Renk veren çamaşırlar soğuk suda yıkanmalı. Diğer yandan renk veren çamaşırlar diğer çamaşırlardan ayrılarak yıkanmalı. Birlikte atarsanız diğer çamaşırların rengi değişir.

Kumaşın boya vermemesi için 5.5 litre suya 150 gr toz ya da 75 ml sıvı deterjan ve 30 gr tuz ekleyin. Giysiyi gecen bu karışıma koyun. Gece boyunca öyle beklesin. Ertesi gün giysiyi bol suda durulayın.

Ayrıca jean pantolonlar da renk verebilir. Bunu önlemek için özellikle ilk alındıklarında kullanılmadan önce hemen yıkanılmalıdır. Kot pantolonu soğuk su ile yıkayın ve makineye ters çevirerek atın. Kotu yıkarken makineye başka kıyafetleri atmayın. Diğer yandan kotu yıkamadan önce bir süre sirkeli suda bekletebilirsiniz. Eğer evde beyaz sirke yoksa tuzlu suda kullanabilirsiniz. Kotu birkaç çay kaşığı tuz eklediğiniz soğuk suda da bekletebilirsiniz. Bu da renk sabitlemek için faydalı olur. Kotlarınızı makinede kurutmayın. Asarak kurutursanız şekli bozulmaz.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu