Renkleri doğru kullanmanın yolu

Eviniz için seçtiğiniz renk kadar, renkleri nasıl kullandığınızda büyük önem taşır.

Duvar rengi, mobilya, aksesuar ya da ev tekstil ürünlerinde doğru rengi seçmiş olsanız bile, seçtiğiniz rengi doğru kullanmadığınız takdir de, kötü bir görüntü oluşmasına neden olabilirsiniz.

Duvarınızı kartelada beğendiğiniz renkten bir ton daha açığa boyayın. Karteladaki renkler duvarda her zaman için bir ton daha koyu gözükür. Duvarınızı beğendiğiniz renkten bir ton açığa boyarsanız, istediğiniz rengi elde edersiniz.

Antre ve holleri mümkün oldukça pastel tonlara boyamaya çalışın. Diğer odalarınız ne renk olursa olsun, pastel tonuna boyanmış antre ve holler odadan odaya geçerken etkiyi yumuşatır.

Evinizde renk kombinasyonu oluşturacaksanız, birbirine yakın renkleri kullanmayın. Kırmızı, turuncu ve pembe gibi birbirine yakın renkler bir arada kullanıldığında yorucu bir etki yaratır.

‘‘Tavanlar her zaman beyaza boyanmalıdır’’ diye geçerli bir kural yoktur. Tavanı duvar renginden bir – iki ton açık renge boyayabilirsiniz. Bu aynı zamanda mekanda dramatik bir hava yaratır.

Evinizdeki renklerden çok çabuk sıkılıyorsanız, aksesuarlarınızı değiştirebilirsiniz. Bunun için açık renkli mobilyaları tercih etmelisiniz. Hangi renk aksesuar seçerseniz seçin, açık renkli mobilyalar hepsine uyum sağlar.

Aynı mekanda üç farklı renk kullanacaksanız, renklerin oranı yüzde 70, yüzde 20 ve yüzde 10 oranında olmalıdır. En açık rengi yüzde 70 oranında uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu