Retroyla Geçmişe Dönüş

Retro sözcüğü Latincede “geriye doğru” anlamına gelmektedir. Retro dekorasyon, yakın geçmişteki akımlara ait öğelerin kullanılmasıdır. Örneğin 1980-90’lı yıllara ait dekorasyon öğelerinin günümüzde kullanılması ile retro dekorasyon yapılabilir.

Modada sıklıkla karşımıza çıkan retro tarz, dekorasyonda da yaygın olarak kullanılmaktadır. “Geçmişe dönüş” anlamına gelen retro tarz, sadece belirli bir dönemi kapsamaz. Yakın geçmişteki pek çok tarzı ve o dönemdeki eğilimi yansıtır.

Görsel: iseecubed.com
Görsel: iseecubed.com

Zaman zaman retro ve vintage tarzları birbirleriyle karıştırılmaktadır. Fakat retro spesifik bir dönemi ifade ederken, vintage geçmişin modasına ait olanları ifade etmektedir. Dolayısıyla her retro ürün aynı zamanda vintage kapsamına girerken, her vintage dekorasyon ürünü retro değildir.

Retro tarzda, hangi dönemin unsurları ele alınacaksa o ürünlerle mevcut yaşam alanları harmanlanarak dekorasyon yapılır ve mekanlara canlı, neşeli bir his verilir.

Evinizde retro dekorasyona yer vermek istiyorsanız ailenizin 1950-1980’ler döneminden kalan eşyalarından faydalanabilirsiniz.

Görsel: modernarchitectureconcept.com
Görsel: modernarchitectureconcept.com

Retro tarzda kullanılan dekorasyon öğeleri:

Mobilya:

Retro tarzda kullanılan kanepeler geniş ve çok renklidirler. Minderleri büyüktür. Kliplerde de sıklıkla kullanılan kırmızı oturma minderleri retro tarzın önemli parçalarındandır. Minderlerin yanı sıra iğne ayaklı puflar da çokça kullanılır.

Renkler:

Dekorasyonun en belirleyici öğelerinden biri de boyadır. Eşyalar da genellikle duvar boyasına göre seçilir. Retro tarzda avokado yeşili, mor, siyah, hardal sarısı, beyaz, kırmızı sıklıkla kullanılan renklerdendir. Parlak ve canlı renkler retro tarzı yansıtır.

Görsel: graciahome.com/
Görsel: graciahome.com/

Zemin kaplamaları:

Doğal ahşap kaplama, kabarık tüylü halılar ve dama desenli karolar retro tarzın en belirgin zemin kaplama seçeneklerindendir. Siyah beyaz karoların üstüne canlı renklerde mobilyalarla dekorasyona çok sık rastlanır. Odanızın zeminine boylu boyunca yerleştireceğiniz tüylü halılar evinize sıcaklık katar.

 Aydınlatma:

Günümüzde mobilya markaları ayaklı abajurlar ve kare ya da püsküllü formda lambaların   modern versiyonlarına koleksiyonlarında yer vermektedirler. Bu öğeler retro tarzda sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra büyük, renkli avizeler de kullanılmaktadır.

Görsel: .jazzyliving.com
Görsel: jazzyliving.com

Pürüzsüz plastikler, yumuşak viniller, kadife dokular retro tarzın vazgeçilmez parçalarıdır. Batik  kumaşlar, ekose desenler, kapı boncukları ve şal baskılı detaylar da dönemsel özellikleri yansıtır.

Siz de bu bilgiler ışığında retro tarzı evinizde uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu