Roka Nasıl Ekilir?

Turpgiller familyasına mensup olan yeşil yapraklı roka genellikle salatalarda ya da mezelerde kullanılır. Peki roka nasıl yetiştirilir?

Roka, Turpgiller ailesinden olup, acı bir tada sahiptir. Roka, doğada yabani olarak yetişir ve tohumları dört mevsim ekilebilir. Ancak, 10 derecenin altındaki sıcaklarda sağlıklı bir gelişim gösterememektedir.

Rokanın, yazın çok yüksek sıcaklardan korunması tavsiye edilir. Aksi takdirde, aroması bozulur. Roka, en sağlıklı gelişimini, ilkbahar ve sonbahar aylarında gösterir. Yani, ne çok yüksek, ne de çok düşük sıcaklık isteyen bir bitkidir.
Rokanın yaprak kalitesini, rutubetli ortamlar arttırır. Bu bitki organik maddece zengin, kumlu ve tınlı topraklarda sağlıklı gelişim gösterir.

Rokanın Sıcaklık İsteği

Sıcaklığın 10 °C’nin altına düşmesi hâlinde tohumların çimlenmesi ve bitki gelişimi yavaşlar. Aynı şekilde yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda da bitkilerin gelişimi olumsuz yönde etkilenir. İlkbahar ve sonbahar aylarında hava sıcaklığının çok yüksek ve çok düşük olmadığı koşullarda, toprakta ve havada yeterli rutubetin bulunduğu dönemlerde bitkiler çok iyi gelişir ve kaliteli ürün alınır. Yaprakları değerlendirildiği için ortamın rutubetli olması yaprak kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Rokanın Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Roka toprak istekleri bakımından seçici bir sebzedir. Yaprakları değerlendirildiği için ağır bünyeli ve killi topraklarda roka yetiştiriciliği yapılmamalıdır. Organik maddelerce zengin ve kumlu-tınlı topraklar yetiştiricilik için en uygun topraklardır. Toprak pH’sı bakımından nötr karakterli topraklar tercih edilmelidir.

Roka Ekimi

Rokanın ekileceği yerin yabancı otlardan, hastalık ve zararlılardan temiz olması gerekir. Roka tohumları dekara 1-1.5 kg hesabı ile 15-20 cm sıra arası, 4-5 cm sıra üzeri ve 0.5 cm derinlikte olacak şekilde esas yetiştirme yerlerine ekilirler. İklim koşullarına bağlı olarak tohumlar 3-8 gün sonra çimlenerek toprak yüzeyine çıkarlar. Bitkilerin gelişmesi için yeterli sıcaklık ve rutubet varsa bitkiler tohum ekiminden 30-40 gün sonra hasat olgunluğuna erişirler. Düşük sıcaklık koşulları ve elverişli olmayan ekolojik koşullarda hasat süresi gecikmekte bu süre 70-80 güne kadar çıkabilmektedir.

Roka Hasadı

Hasat olgunluğuna gelmiş roka yaprakları toprak seviyesinden 1-2 cm yukarıdan keskin bir bıçakla kesilir. Hasat edilen rokalar serin ve gölge yerlerde muhafaza edilmelidir. Rokalarda sebze olarak değerlendirilen kısımlar taze yapraklar olduğu için uzun süre muhafaza edilemezler. Buzdolabında ve naylon torba içinde en fazla bir hafta muhafaza edilebilirler. İlerleyen günlerde yapraklar sararır ve yeme kalitesi bozulur. Ayrıca bekletilmiş roka yapraklarında istenmeyen biyokimyasal değişimler ve koku meydana gelir.

Siz de bu öneriler ile saksılarınızda ya da bahçenizde roka yetiştirebilir, bu iştah açan ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan bitkiden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu