Romantik Ev Dekorasyonu

Romantik ev dekorasyonu için birkaç çiçek, bir iki mum ve biraz renk bile yeterli olabilir. Haydi evinize biraz romantizm katalım.

Yumuşak renkler, irili ufaklı çiçekler, konseptli aksesuarlar ve rengarenk mumluklarla evinizin dekorasyonuna romantik bir dokunuş yapmanız oldukça kolay. Dekorasyonda romantizm etkisi, doğru kombinasyonlar yapıldığı takdirde evinize huzur katacak, ferah bir ortama kavuşmanızı sağlayacaktır.

Dekorasyonda romantizm havası estirmenin ilk koşulu, pudra renklerinden yararlanmaktır. Krem ve bejin hakim olduğu genel ortamda örtü, perde, aksesuar gibi objelerde uçuk pudra tonu bir pembe, soğuk bir mavi ya da yeşilden yararlanılabilir. Bu kombinasyon ahşap ya da eskitme beyaz mobilyalarla tanımlanabilir.

Seçilen aksesuarlar ne kadar bir konsepte ait olursa, romantizmin boyutu da o kadar artar. Örneğin duvara asacağınız ya da uzun bir objenin tepesinden sarkıtacağınız ev biçimli kuş yuvası, yine asarak ya da bir yere koyarak kullanabileceğiniz kuş kafesleri, duvarlarınızı süsleyecek guguklu saatler odanızın en göz dolduran parçaları haline gelebilir. Koltukların üzerine birkaç parça şal atmak da mobilyanın havasını değiştirecek, romantik görünüme katkıda bulunacaktır.

Sofralarınız ya da sehpalarınız için kullandığınız örtüleri tığ işi dantellerden, uçuk pembe ve mavi çiçek desenlerinden seçmek romantik ev dekorasyonu için ambiyansın vazgeçilmez kriterleridir.

Aksesuar seçimindeyse retro bir tarz tercih edilebilir. Eski yapım küçük televizyonlar, gramofonlar, eski radyolar, çalar saatler romantik tarzda yapılmış bir dekorasyon için mükemmel olacaklardır.

Dekore ettiğiniz odaya romantik bir hava katmanın bir diğer yolu çiçeklerden ve mumlardan geçer. Romantik ev dekorasyonu istediğiniz için çiçek seçiminde fazla büyük ve bol yapraklı bitkiler yerine küçük saksılara ya da ince uzun vazolara yerleştireceğiniz türleri tercih edin.

Romantik Ev Dekorasyonu İçin Renk Kullanımı

Pembe

En romantik ve narin renktir. Aynı zamanda sakinleştiri etkisi olduğu da bilinir. Dekorasyonda kullanım için, pembenin birçok tonu bulunuyor. Öncelikle, hangi pembe tonunu tercih edeceğinizi belirleyin. Kullanacağınız pembe tonunu belirlerken, evinizin hangi bölümünde kullanacağınızı, eşya, obje ya da duvar rengi olarak tercih edip etmeyeceğinizi saptayın. Örneğin, şeker pembe kullanımı, çocuk odası ya da daha sevimli bir görünüm yaratmak istediğiniz bölümlerde kullanıma daha uygun olacaktır. Koyu pembe rengini ise, salonunuzu hareketlendirmek için kullanacağınız objelerde tercih edebilirsiniz.

Mor

Evinizde mor rengi, yağ yeşili ile kombinleyebilirsiniz. Mor, yaratıcılık ve sezgileri tetiklediği gibi, hayal gücünü de geliştirir. Asil ve ihtişamlı dekorasyonlar için, moru sıkça kullanın. Antik çağlarda, aristokrat evleri morla bezeli olduğu için, bu fikirden ilham alabilirsiniz. Moru tek renk olarak kullanabileceğiniz gibi, onu dengeleyen ve ışığını ortaya çıkaran yağ yeşilini de kullanabilirsiniz. Yağ yeşili, mekanın ışığına göre, yer yer altın varak gibi göründüğü için, renk ve ton değişimlerini göz önünde bulundurun.

Kırmızı

Kırmızı, dekorasyonda sıkça kullanılan bir renk olup, bulunduğu her ortama hayat ve enerji verir. Kırmızının genel olarak güçlü bir etkisi bulunur. Bu nedenle, dingin ortamlar için pek uygun bir tercih değildir. Ancak, hareketli ortamlar için, sıcak ve enerjik etkisi ile ideal bir seçim olabilir.

Genellikle çok güneş ışığı almayan odalarda kırmızı kullanılabilir. Küçük bir oda, tamamen kırmızı renge boyanabilir. Bu sayede, ortama sıcaklık katılır. Mutfaklar için kırmızı kullanımı çoğu insan tarafından tercih edilmez. Ancak krem rengi duvarlar ile kullanılacak kırmızı dolaplar ya da aksesuarlar, modern ve hoş bir görüntü elde edilmesini sağlayacağından önerilir.

Yatak odalarında beyaz renk ile gelincik kırmızısının bir arada kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede, bahar havası ve ferahlık yatak odasında hissedilebilir. Ev dekorasyonunda tozpembe ve turuncuya benzer kırmızı tonu birlikte, her türlü eşyada kullanılabilir. Bu iki rengin mükemmel uyumu ile canlılık evlere taşınır.

Romantik Bir Ambiyans İçin Yemek Masası Nasıl Aydınlatılır?

Tchibo yemek takımı

Yemek odalarında dimmerli (ışık huzmesi ayarlanabilir) aydınlatma kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede yemek odaları atmosfere uygun olarak, romantik, enerjik, samimi ve sıcak gibi ortamlara dönüştürülebilir. Örneğin; ışığı az açarak romantik bir ortam oluşturulabilir.

Yemek odasındaki aydınlatma dışında, yemek masası üzerine avize veya sarkıt bir lamba eklenebilir. Bu sayede, dekoratif bir görüntü oluşturulur. Ancak, yemek masası üzerinde kullanılacak olan aydınlatmanın doğru seçilmesi gerekir. Örneğin; masanın boyutuna uygun ebatta seçilecek olan aydınlatma elemanının, direkt masaya doğru olmaması gerekir. Zira, bu tür aydınlatmalar masada yemek yiyen insanların gözüne doğru geleceğinden rahatsızlık verebilir. Bunu önlemek için, genel aydınlatma yapan ve tavana doğru olan aydınlatma elemanlarından seçilmesi tavsiye edilir.

Masalarda Çiçek Kullanımı

Sık kullandığınız masalar için, 10 sanimden yüksek çiçekler kullanmamaya dikkat edin. Hazırlayacağınız buketlerde farklı kombinasyonlar deneyin. Farklı türlerde fakat aynı renklerde olan çiçekleri birleştirin. Tercihe göre, aynı rengin koyu ve açık tonlarını aynı bukette bir araya getirebilirsiniz. Çiçeklerin renkleri kadar, yerleri de önemlidir. Konsol veya masanın üzerine koyun. Daha yaratıcı bir görünüm için de, peçetelerin üzerine yerleştirin. Peçeteleri istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bu şekilde, daha kalıcı ve ağır bir görünüm sağlamış olursunuz. Daha kolay ve ekonomik yoldan bir buket hazırlamak için de sonbahar yapraklarını kullanın. Sararmış yapraklardan oluşan buket, hem romantik, hem de şık bir görünüm sağlar.

Sofranıza çiçeklerin yapraklarını da serpiştirebilirsiniz. Özellikle gül yaprakları sofraya romantik bir hava katacaktır. Ya da yeşil yapraklı çiçekleri tercih ederek sofranıza bahçe atmosferi kazandırabilirsiniz.

Aynı çeşitte fakat farklı renklerde çiçeklerle de masanızda farklı bir uyum yakalayabilirsiniz. Laleler ya da güller bunun için uygundur. Tam tersi aynı renkte fakat farklı türde çiçekleri kullanmak şeklinde de olabilir.

Romantizmin Vazgeçilmezi Mumlar

Mum, bulunduğu her ortama romantik bir hava katarak, mekânda bir loşluk ve dolayısıyla da yumuşaklık yaratır. Kokulu, kokusuz ve suda yüzen olmak üzere yüzlerce farklı çeşidi vardır. Aksesuar olarak çok sayıda kullanıldığında, etkisi çok daha büyük olur.

Öncelikle evlerin en çok vakit geçirilen kısımları olan salonlardan başlayalım. Salonlarınızın boşluğundan ve tekdüzeliğinden şikâyetçiyseniz, birbirine uyumlu renklerde alacağınız çiçekler ve mumlarla son derece sevimli bir köşe elde edebilirsiniz. Aldığınız çiçekler mobilyalarınızla da uyum sağlayacak nitelikte olursa, mumlar ve çiçeklerin zarif birlikteliğiyle salonunuz ayrı bir havaya bürünecektir. Dilerseniz köşeli ya da yuvarlak yapıda ve farklı boyutlarda cam kaplar alıp bunların içini belli bir seviyeye kadar kumla doldurup, mumları da bu kumlu kapların ortasına yerleştirebilirsiniz. Masalarınızın üzerinde kullandığınız şamdanlar cam ise, aynı yöntemi şamdanlarınızda da uygulayarak çok şık bir görüntü elde etmeniz mümkün.

Şömine yakmak oldukça zahmetli bir iş olduğundan, pek çoğumuz evimizde bulunan şömineleri kullanmıyoruz. Oysaki şöminelerin içerisine yerleştirilen irili ufaklı mumlar özellikle kış aylarında şömine ateşinden mahrum kalmamanızı sağlarken, dekoratif bir görünüm de sunacaktır.

Mumlar meditasyon seanslarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bulundukları ortama sakinlik katarlar ve yaydıkları dingin havayla stres azaltıcı bir özelliğe sahiptirler. Banyolarınızın farklı köşelerine, değişik renk ve kokularda yerleştirdiğiniz mumlar, banyo yaparken de rahatlamanızı ve günün stresini üzerinizden atmanızı sağlayacak.

Terasınız ya da kış bahçeniz varsa, buraların dekorasyonunda da mumlar çok işinize yarayacaktır. Evinizin bu kısımları için size tavsiyemiz; suda yüzen mumlardan yararlanmanız. Alacağınız farklı renk ve desenlerdeki bu mumları içerisine su doldurduğunuz fanusların içerisine bırakın. Dilerseniz küçük kaplardan da alabilir ve bunları da sehpanızın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Yatak odalarında mum kullanmak da rahatlamanızı sağlayacak, odanıza şık ve romantik bir hava katacaktır. Ancak güvenlik açısından yatak odalarındaki mumları kitap, kıyafet gibi yanıcı cisimlerden uzak köşelere ve daha ziyade cam kaplar içerisine yerleştirerek koymak ve uyumadan önce söndürmeyi unutmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu