Rudbeckialarla tanışma vakti

Rudbeckia, Asteraceae familyasına ait bir bitki olup, çiçeklerinin şekli nedeni ile güneş şapkası adını alır.

Güneş şapkası, çok yıllık, dayanıklı ve otsu bir bitkidir. Sadece ilk yılında çiçek verdiğinden, tek yıllık bir bitki sanılmaktadır. Sürgünleri dikine gelişim gösteren bu bitki, 30-60 santimetre arası boylanır. Yaprakları koyu yeşil renkli, kaba dokulu bir yapıda olup, kenarları dişli ve uçları sivridir.

Güneş şapkasının gösterişli çiçekleri, bir sap üzerinde gelişim gösterir. Bu bitkinin çiçekleri papatyaya benzemekle beraber, sarı ve turuncu tonlarından ateş rengine kadar çeşitli renk tonlarında açarlar.

Bitki, yaz ortasından sonbahara kadar çiçekli kalabilir. Çok bakım isteyen güneş şapkası, güneşli ortamlarda sağlıklı gelişim gösterir.

Güneş şapkasının soğuğa karşı dayanıklılığı, türlerine göre değişkendir. Bitkinin, su tutma kapasitesi yüksek, besin maddesince zengin ve geçirgen topraklarda yetiştirilmesi tavsiye edilir. Güneş şapkası oldukça fazla tohum döker ve bu tohumlar, döküldükleri yerde filizlenerek çoğalırlar. Türlerine göre değişse de, tohumları ocaktan mayıs ayına kadar ekilebilir. Ayrıca, çiçekler geçtikten sonra sap üzerinden kesilip atılması önerilir.

Siz de, bu bilgiler ışığında güneşin her tonunu barındıran bu güzel çiçeği bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu