Rutubetten ve Nemden Nasıl Korunabiliriz?

İç mekanlarda oluşan nem ve rutubet, insan sağlığı açısından oldukça sağlıksız bir durum olmakta birlikte görüntü olarak da oldukça kirli bir görünüm yaratır.

Nem ve rutubet, ısının doğru şekilde dağılmadığı, yoğun olarak buharlaşmanın olduğu tüm mekanlarda oluşur. Evlerde, özellikle binaların kuzeye bakan cephelerinde bulunan dairelerde ve bodrum katlarında yoğun olarak rutubet görülmektedir. Bunun nedeni ise kuzey cephelerin ve bodrum katlarının diğer cephelere göre güneş enerjisini yeteri kadar alamamasındandır. Bu durum evlerin serin kalmasına ve daha nemli olmasına neden olur.

İç mekanlarınızda çamaşır yıkayıp kurutmak, yemek pişirmek, banyo yapmak gibi günlük faaliyetleriniz sonucunda, yoğun olarak buhar ve nem oluşur. Oluşan bu nem rutubetin tetikleyicisidir. Peki, nemden korunmak ve nem oranını en aza indirgemek için neler yapılabilir?

Evlerinizde çamaşır asıp kurutmamaya çalışın. Eğer çamaşırlarınızı kurutacak bir dış mekana sahip değilseniz de bunu evlerinizin ılık bir odasında gerçekleştirin. Mutfaklarınızda yemek pişirdikten sonra oluşabilecek koku ve yemek buharını önlemek için aspiratör kullanın. Evlerinizi her gün tüm odalarınızın camlarını açarak havalandırın. Bu havalandırma işlemi esnasında, iç mekanlarda biriken nemli hava, temiz havayla karışarak yok olacaktır.

Siz de bu bilgiler ışığında iç mekanlarınızda oluşabilecek rutubet ve yoğun nemden korunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu