Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Saçlarınızı evde kendiniz boyuyorsanız boyama sırasında giysilerinizde saç boyası lekesi oluşabilir. Fakat saç boyası lekesi kolayca çıkarılabilir.

Saç boyası lekesini engellemek için boyama sırasında eski kıyafetleriniz giyin. Saçınızı boyarken de eldiven kullanın. Fakat ne kadar dikkat ederseniz edin boyama sonrasında da giysilerde saç boyası lekesi oluşabilir. Bu lekeleri çıkarmak mümkün.

Öncelikle giysinizin etiketindeki yıkama talimatlarını okuyun ve bu tlaimata uygun yıkama yöntemini kullanın. Deterjanı uygulamadan önce görünmeyen giysinin görünmeyen bir bölgesinde deneyin. Eğer kıyafetiniz renkliyse, boya lekesinin üzerine renkliler için uygun deterjandan birkaç damla damlatın. Deterjanı lekenin üzerine dairesel hareketlerle sürün, birkaç dakika bekleyin ve bol soğuk suyla iyice durulayın. Etiketindeki talimatlara dikkat ederek giysiyi yıkayın.

Eğer leke çıkmıyorsa, 2-3 litre sıcak suyun içine ikişer çorba kaşığı beyaz sirke ve deterjan koyun. Ardından kıyafeti bu karışımın içinde 5-6 saat bekletin. Ancak kıyafetinize zarar vermeyeceğinden emin olmak için öncelikle kıyafetin görünmeyen bir kısmına beyaz sirke uygulayarak etkisini deneyin.

Bu yöntemler ipek ve yün gibi narin kumaşlarda denenmemelidir. Narin kumaşlardaki lekeleri çıkarmak için kuru temizleme yöntemi önerilmektedir.

Beyaz Giysilerdeki Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Deterjanı doğrudan lekenin üzerine damlatıp lekeyi nazikçe ovduktan sonra giysiyi yıkayın. Eğer leke çıkmamışsa sonrasında şu yöntemleri deneyin.

Çamaşırlarda kullanmak için uygun bir çamaşır suyunu su ile karıştırın ve giysiyi bu karışımın içinde, çamaşır suyunun ambalajında belirtilen süre boyunca bekletin. Sonrasında kıyafeti çıkarın ve iyice durulayın.

Çamaşır suyunda beklettiğiniz giysiyi deterjan ile yıkayın. Böylece üzerinde kalan çamaşır suyu diğer giysilere bulaşarak zarar vermez. Çamaşır suyunun etkisi kuvvetli olduğundan eldiven takmayı ve ortamı havalandırmayı unutmayın.

Bu yöntemleri kullanarak giysilerdeki saç boyası lekelerini çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu