Saç Fırçalarının Bakımı

Her banyoda bulunan ve her gün sıklıkla kullanılan saç fırçaları zamanla saç, jöle ve sprey kalıntıları ile kirlenir.

Kirlenmiş saç fırçaları da saçlarınıza zarar verir. Sıkça kullanılan bir malzeme olduğundan saç fırçalarının en az 10 günde bir temizlenmeleri gerekir.

Saç fırçası nasıl temizlenir?

Öncelikle saç fırçasının üzerinde kalan saçları elinizle alın. Eğer sık bir fırçaysa kürdan ya da çubuk kullanabilirsiniz.

Ardından bir kaba su, sabun ve az miktarda sirke koyup fırçayı 1 saat bekletin. Sonrasında durulayın ve kurutun.

Kimyasal kullanmak istemiyorsanız karbonat ya da sadece sirke de kullanabilirsiniz. Bu malzemeler fırçanın temizliği için yeterli olacaktır.

Fırçanın sap kısmı ahşap ise su sapına zarar verecektir. Bunun için ya fırçayı suya tam batırmayın ya da fırçayı sabunlu sünger ile temizleyin.

Fön fırçalarının temizliği için uzun dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Uzun dişli tarağı fırçanın başından başlayarak ileri geri hareket ettirin.

Kürdan ya da çubuk işe yaramıyorsa, kıllar çok sıkı şekilde sarılmışsa makas kullanabilirsiniz. Kürdan ya da çubuk yardımıyla kılları yukarı doğru kaldırın ve makasla kesin.

Temizliğin yanı sıra her kullanımdan sonra saç fırçasının üzerindeki kılları elinize temizlemelisiniz. Böylece kıl birikmesini engellemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu