Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yatak odası dekorasyonu konforlu bir uyku için önemli. Stil sahibi bir yatak odası yaratmak istiyorsanız, temanız sadelik olarak belirleyin. Modern veya klasik bir tasarım zevkiniz varsa, ipuçlarını takip ederek istediğiniz tarzı yakalayın. Yatak odanız için istediğiniz konsepti belirleyin ve dekorasyona başlayın.

Mobilyalarınızı değiştirmek yerine onları boyayabilir veya eskitme uygulaması ile daha farklı bir konseptte tasarlayabilirsiniz. Yatak odanızda kullanacağınız oda parfümünün içinde kimyasal madde olduğu için, geceleri sıkmamaya özen gösterin. Kimyasal kokular yerine, parfüm yağı, mum ve ev yapımı potporiler kullanabilirsiniz.

Yatak odası

Tavana vantilatör asarak, kış aylarında tavana doğru yükselen sıcak havayı aşağı itebilir ve odadaki hava dengesini sağlayabilirsiniz. Yatak odanızda, kimyasal temizlik maddeleri yerine, su, limon ve sirkeyi kullanarak, hijyenik temizlik yapabilirsiniz.

Pencerelerinizden fazla güneş ışığı girmiyorsa, daha loş ve göz yormayan aydınlatmalar seçin. Gün içinde, perdelerinizi açık tutarak, odaya gün ışığının girmesine izin verin. Akşamları loş ışık kullanarak, günün yorgunluğunu atmanız için keyifli ortamlar yaratın.

Modern bir yatak odası için, mavi ve gri tonları ile geometrik desenleri birleştiren kumaşlar kullanabilirsiniz. Aksesuarlar için kırmızıyı seçerek, ortama hareket kazandırın. Duvarlar için şehir manzaralı tablolar uygun olacaktır. Kır evi tarzı oda için, pastel tonlar ve ahşap malzeme kullanın. Kumaşlarda çiçek motifi ve dantel ideal birer seçim olacaktır. Dolaplarınızda oymalı motifler şık durabilir. Daha klasik ve feminen bir konsept için, koyu renkte mobilyalar, dore renkli objeler ve varaklı yüzeyler kullanabilirsiniz. Aksesuarlarda sadelik ve şıklık ön planda olmalıdır. Mobilyaların koyu olmasının yanı sıra, klasik tarzda tasarlanmış olması, odanın konseptini tamamlayacaktır. Yatak odanız için doğru konsept seçimi yapın ve tarzınızı yansıtın. 

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yatak odalarında dinlenebilmek ve sabahları huzurlu kalkabilmek aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

 • Yatak örtüsü seçiminde, kırmızı, bordo, pembe gibi sıcak renkleri tercih edin. Örtünün, işlemeli, drapeli ve parlak olmasına dikkat edin. Modern bir yatak odanız varsa, yatak örtüsü seçiminde beyaz rengi ve tonlarını seçin. Tüm aksesuarlarla rahatlıkla kombinleyeceğiniz beyaz renkte yatak örtüsü ile ağırlıklı olarak, kırmızı ve tonlarından oluşan dekoratif malzemeleri kullanın.
 • Aksesuar seçiminde yine aynı tonları tercih edebilirsiniz.
 • Kumaş seçiminde ipek gibi yumuşaklık hissi veren kumaş türlerini tercih edin.
 • Halı seçiminde dokulu bir tür seçin.
 • Mobilya renkleri krem ve gri tonlarında olursa, odaya aynı zamanda modern bir görünüm kazandırmış olursunuz.
 • Karyola eteklerinin fırfırlı olanları tercih edin. Sıcaklık duygusunu pekiştiren diğer öğelerden biri olacaktır.
 • Stil sahibi duran, modası geçmeyecek bu malzemelerle şık, sıcak ve sade bir yatak odası hazırlayabilirisiniz.
 • Yatak odası düzeninin oluşturulmasında mobilya seçimi ve mobilya yerleşiminin yanı sıra bir diğer önemli unsur ise, ışık kaynakları ve aydınlatma seçimleridir.
 • Kendinizi rahat hissettirecek renk kombinasyonları seçin. Lacivert ve beyaz ikilisi, huzurun simgesidir.
 • Aynı zamanda sezonun trendi olan, açık ahşap renk mobilyalarla, odanızın ferahlığını arttırın.
 • TV izlemek istiyorsanız, gardırop olarak da kullanabileceğiniz TV ünitelerini seçin.
 • Giysi odası düzenlemeyi planlıyorsanız, sürgülü gardıroplar yerine açık mekan çözümünü deneyin.
 • Duvarlar için, gün ışığı geliş yönünü göz önünde bulundurarak, duvar renginizi belirleyin.
 • Deliksiz bir uyku için, kalın kumaşlardan yapılmış perdeleri tercih edin. 
Yatak odası

Yatak Odası Aydınlatması

Odanın genel aydınlatmasında rahatlatan, yumuşaklık hissi veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran softone ampulleri tercih etmelisiniz.

Odanın tavan renginin beyaz olması, duvar renklerinin de ışığı doğru yansıtabilen renklerden seçilmesi ise, odanın genel aydınlatmasından en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Püf Noktalar

 • Tabloların üzerine spot lambası asabilirsiniz.
 • Tuvalet masanızı aynı zamanda makyaj masası olarak kullanıyorsanız yandan gelen bir ışık kullanın.
 • Genel aydınlatmaya yan ışık kaynakları ekleyin.
 • Okuma lambalarının, gözleri yormayacak şekilde yeterli ışık vermesine dikkat edin.
 • Yatak odası dekorasyonunda uykuyu kolaylaştıran, gözü yormayan tavan aydınlatması kullanın.

Oda içerisinde neşe ve canlılık hissi yaratmak için mobilya ve kumaşların dokusunu öne çıkaran kontrast ışıklar; belirli nesneleri vurgulamak için ise, spot lambalar kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu