Sağlıklı Et Pişirme Önerileri

Tavuk, kırmızı et ya da balıkları mangalda pişirirken istenilen sonucu elde edebilmek için püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

Uzmanlar etlerin sağlıklı ve doğru şekilde pişirilebilmesi için dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıyor.

İç yağı ve kuyruk yağı kolesterol ile trigliserit seviyelerini en kolay yükselten yağlar. Bu yüzden et mümkün olduğunca yağlardan arındırılmalı ve o şekilde pişirilmelidir.

Etin yağ dokusu içerisinde kendisinden bulunan yağlar, pişirme esnasında eriyerek ete yeterli lezzeti katar. Ekstra yağ eklemeye gerek yoktur. Özellikle yağlı etleri bir de tereyağında kavurmak son derece sağlıksızdır.

Et haşlanmalı, ızgara veya fırında pişirilmelidir. Kuşbaşı halinde doğranarak yağsız olarak sebzelerle birlikte sote de edilebilir. Kızartma ve kavurma yöntemleri mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.

Birden yüksek ateşe konulan etlerin dış yüzeyleri hızlıca pişer, içleri çiğ kalır. Hızlıca pişme sürecinde dışı katılaşan et hem lezzetsiz olur hem de kanserojen maddeler oluşur. Bu nedenle kırmızı etin, uzun sürede piştiği unutulmamalı ve mümkün olduğunca kısık ateşte pişirilmelidir.

Balık Pişirme Önerileri

Balık

 • Balık yapımına başlamadan önce, balıklar yıkanır ve iyice kurulanır. Sonra üzerlerine bir fırça ile sıvı yağ sürülerek una bulanır. Bu şekilde, kızartılan balıklar daha az yağ çeker.
 • Küçük balıkların iyi kızarması ve çıtır çıtır olması sağlanabilir. Bunun için balıkların, yıkanıp kurulandıktan sonra, önce süte, sonra una bulanması tavsiye edilir.
 • Balık filetolar pişirilmeden önce, üzerlerine limon serpilmesi önerilir. Bu sayede balıkların bembeyaz pişmeleri sağlanır.
 • Lezzetli ve yumuşak kalamar kızartması yapmak için, kalamarların kızartma öncesi süte bulanması tavsiye edilir.

Tavuk Pişirme Önerileri

Beyaz et

 • Lezzetli tavuk yemekleri için, etler birkaç saat sütün içinde bekletilir. Ayrıca bu yöntem ile daha yumuşak etler elde edilir.
 • Tavuk haşlarken ya da et suyu hazırlarken, haşlama suyu daha da tatlandırılabilir. Bunun için, haşlama suyuna birer parça havuç, soğan, kereviz sapı ya da maydanoz koyulması önerilir.
 • Kızartılmak, haşlanmak ya da ızgara yapılmak istenen tavuk, limon ile ovularak, buzdolabına koyulur. Bir gece bekletildikten sonra pişirilmeye hazır hale gelir. Bu sayede, limon tadı tavuğa farklı bir lezzet katar.
 • Maydanoz veya dereotu gibi taze otlar, tavuğun altına koyularak pişirme yapılması önerilir. Böylece, bitkiler yanıp kavrulmaz ve lezzetli bir kızartma elde edilir.

Kırmızı Et Pişirme Önerileri

kirmizi-et

 • Etin yumuşaması için yavaş yavaş pişirmek gerekir. Etin içinin ve dışının aynı oranda pişmesine özen gösterilmelidir.
 • Et, tavuğa göre daha uzun sürede pişer. Eti fırında pişirmek için ideal derece 180’dir.
 • Et suyu kullanırken, günlük olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. Et suyu gününde tüketilmediğinde, lezzetinden kaybeder.
 • Izgara eti servis yaparken üzerine bir parça yağ koyarak, hem lezzetini, hem de estetiğini arttırmış olursunuz.
 • Eti kavururken tencerenin etrafında biriken yapışkan yağları atmayıp, bir kapta toplayın. Bunlar bol miktarda aroma içerir.
 • Köftenin yumuşak olması için yoğururken içine bir yumurta sarısı ya da bir diş sarımsak koyun. Köfteyi sert tercih ediyorsanız, içine biraz kaşar peyniri rendeleyin.

Püf noktalarına dikkat ederek pişireceğiniz etlerle sağlıklı ve lezzetli mangal partileri yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu