Haber

“Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti” diyabet hakkında farkındalık yaratacak

Türkiye Diyabet Vakfı tarafından 2011 yılında başlatılan “Diyabeti Durduralım” projesinde yeni bir adım atıldı. Vakıf, diyabeti durdurmak için bir ‘sağlıklı yaşam reçetesi’ açıkladı. Reçete, ilk olarak “Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti” adlı bir diğer proje sayesinde Arçelik ve Beko buzdolapları aracılığıyla 10 milyon kişiye ulaşacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Diyabet Vakfı koordinatörlüğünde ve DörtokBersay Sağlık ve İyi Yaşam İletişim’in desteğiyle 3 yıldır yürütülen “Diyabeti Durduralım” projesinde yeni bir aşamaya gelindi. Hazırlanan “sağlıklı yaşam reçetesi”, ilk olarak Arçelik ve Beko buzdolaplarına “Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti” projesiyle taşınıyor. Proje ile sağlıklı beslenme alışkanlığı konusunda toplumda bir farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Arçelik ve Beko buzdolapları üzerinde yer alacak “Sağlıklı Yaşam Buzdolabı magnetleri” ile 10 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. Magnetlerin dağıtımı Temmuz 2014’ten itibaren Arçelik ve Beko servisleri ve bayileri üzerinden yapılacak.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘çağın salgın hastalığı” olarak nitelendirdiği diyabetin, giderek artan tehdidine dikkat çekmek ve hazırlanan projeyi tanıtmak için düzenlenen basın toplantısına; T.C. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, Arçelik A.Ş Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük ve DörtokBersay Sağlık ve İyi Yaşam İletişimi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aydın Dörtok katıldı.

Diyabet, bilinçlenerek önlenebilir bir hastalıktır

Konuşmasında, projenin Türk toplumunda diyabet konusunda farkındalık oluşturmak için son derece önemli olduğunu belirten T.C. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter şunları söyledi: “Ülkemizde diyabet son 10 yılda yüzde 100 oranında artış gösterdi. Oysa diyabet bilinçlenerek henüz ortaya çıkmadan önlenebilir bir hastalıktır. Diyabetin önlenmesi hepimizin sorumluluğunda. Toplumumuzu diyabet konusunda bilinçlendirmek, diyabetin artan hızını yavaşlatmak için yürütülen Diyabeti Durduralım projesi kapsamında bugün toplumumuz için yeni bir farkındalık projesi daha kazandırdığımız için çok mutluyuz.”

Türkiye’de halkın yüzde 63’ü diyabeti bilmiyor

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, yapılan bir araştırmaya göre Türkiye halkının yüzde 63’ünün diyabet konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını belirterek:Hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması, hazır gıdaların daha çok tüketilmesi, öğün zamanlarının kısalması gibi faktörler, her yaş grubunda diyabeti tetikliyor. Ülkemizdeki bu tablonun değişmesi için bilinçlenme şart. Sağlıklı Yaşam Buzdolabı Magneti projesi de bu beslenme alışkanlıklarının değişmesi için önemli bir adımdır” dedi.

Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre 2013 yılında tüm dünyadaki diyabetli hasta sayısının 382 milyona ulaştığını belirten Yılmaz, Türkiye’de ise yaklaşık 10 milyon kişinin diyabet hastalığından etkilendiğini, 7 milyon kişiye diyabet teşhisinin konduğunu, yaklaşık 4 milyon kişinin ise diyabet tedavisi gördüğünü açıkladı.

Günde 30 dakika yürüyerek diyabeti yüzde 58 oranında azaltabilirsiniz

Sağlıklı bir yaşam için hem beslenme alışkanlıklarının değişmesi hem de hayatımıza daha fazla hareketin girmesi gerektiğini belirten Yılmaz, şu konulara dikkat çekti: “Finlandiya Diyabet Koruma Programı doğrultusunda yapılan araştırmaya göre; günde 30 dakikalık yürüyüş ile kilonun yüzde 5 düşürülmesi ve böylece diyabetin ortaya çıkış hızını yüzde 58 oranında azaltmak mümkün. Diyabet dikkat ettikçe uzaklaşan bir hastalıktır. Toplumun bu konudaki bilinci artıracak çalışmalar bu açıdan son derece önemli.”

Sağlıklı bir yaşam için 10 öneri

Türkiye Diyabet Vakfı’nın sağlıklı bir yaşam için verdiği ve Arçelik ve Beko buzdolapları üzerinde yer alacak öneriler şu şekilde:

  • Kahvaltı yapmadan güne başlamayalım.
  • Her öğün yemeğe salata ile başlayalım.
  • Her gün mutlaka süt, yoğurt ve peynir tüketelim.
  • Tam tahıllara ve lifli besinlere soframızda mutlaka yer verelim.
  • Haftada en az iki kez balık tüketelim.
  • Buzdolabımızda taze sebze ve meyvelere geniş yer ayıralım.
  • Soframızdan tuzu ve şekeri kaldıralım.
  • Her gün en az beş bardak su içelim.
  • Günde beş bin adım yürüyelim.
  • Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı için örnek olalım.

Magnetlerin üzerinde aynı zamada, “Unutmayın, siz nasıl beslenirseniz çocuğunuz da öyle beslenir” ve “Hayatınızda en büyük yer, her zaman sevginin ve sevdiklerinizin olsun” tavsiyeleri yer alıyor.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.