Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Salon ve balkon çiçeklerinin saksılarının belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Saksıların değiştirilmemesi durumunda bitkinin gelişini durabilir.

Saksı içerisinde yer alan harç zamanla besin maddelerini yitirir ve bu da bitkinin gelişiminin durmasına sebep olur.  Bunu önlemek için bitkinin gelişimini takip etmek ve saksı değişimini doğru zamanda yapmak gerekir.

Ev salon ve balkon bitkileri için farkı saksılar kullanılabilir. Bitkileri dikmek için plastik, toprak, porselen, cam ve tahta gibi farklı saksı çeşitlerinde yetiştirilebilir.

Salon ve balkon bitkilerini dikeceğiniz saksıların ebatları 3 cm ile 30 cm arasında değişkenlik gösterir. Saksı derinlikleri de aynı ölçülerde olur. Bitkiler boyutlarına uygun saksılara dikilir.

Bitkiler için kullanılacak toprağın bahçeden alınan toprak olması sakıncalıdır. Bahçe toprağında bulunması muhtemel tüm zararlı böcek, bakteri ve kimyasal atıkları da saksınızın içine almış olursunuz. Bu sebeple hastalık bulaşmadığından emin olduğunuz organik toprak kullanmanız gerekir.

Eğer bitkide genel bir durgunluk, yaprakların renginde sararma, açan çiçek sayısında azalma ya da bitki köklerinin bütün saksı harcını saracak şekilde kök yumağı haline gelmesi gibi durumlar söz konusuysa, saksının değiştirilme zamanı gelmiştir.

Saksı

Saksı nasıl değiştirilir?

 • Saksısı değiştirilecek olan çiçeğe, 2 gün öncesinde bolca su verilmelidir.
 • Saksıdaki çiçeğin, işaret parmağı ile orta parmağın arasına girecek şekilde gövdesinden kavranıp; diğer elin yardımıyla saksının altından tutulduktan sonra ters çevrilmesi gerekir. Böylelikle bitki, saksıdan ayrılır.
 • Bitki, saksıdan çıkarıldıktan sonra kökleri kontrol edilmeli, zedelenen ya da yaralanan kök varsa temizlenmelidir.
 • Çiçeğin saksısı küçük ise, bir boy büyük saksıya yerleştirilmelidir.
 • Yeni saksı, dikilecek çiçeğin cinsine uygun bir toprak ya da harç ile doldurulduktan sonra çiçek yerleştirilmelidir. Boş kalan yerler harç ile iyice doldurulmalıdır.
 • Çiçeğe, saksının altından su çıkana dek bolca can suyu verilmeli, su çekildikten sonra çökme varsa toprak ilave edilmelidir. Son aşama olarak, bir ay sonra besin maddeleri verilmeye başlanmalıdır.
 • Saksı değişimi tercihen ilkbaharda yapılmalıdır.
 • Saksısı değiştirilecek bitki, saksı değiştirme işlemi yapılmadan yaklaşık bir saat önce bolca sulanır. Böylece saksı değiştirme işlemi esnasında bitkinin toprağıyla kolayca çıkarılması sağlanmış olur.
 • Saksı değiştirilirken bitki tutulurken, eski saksısı ile birlikte baş aşağı çevrilir. Eski saksıya sertçe vurmak suretiyle, bitkinin saksıdan kurtulması sağlanır. Dikenli bitkiler kalın kağıtlarla tutulmalıdır.
 • Saksıdan kurtulan bitki, kökünü saran toprağı ile yeni saksısına yerleştirilir. Bitkinin altın ve yanları bitkiye uygun iyi nitelikli toprakla beslenir ve saksıda sıkıştırılır.
 • Hasta görünümlü bitkilerin saksısı değiştirilmemelidir.

Çiçek saksısını, bitkilerin gelişmeye başladığı ilkbahar döneminde değiştirmek gerekir. Salon ve balkon bitkilerinizin saksı değişimini doğru yaparak, bitkilerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu