Saksı yerleştirmek için yaratıcı fikirler

Sıradan mekanlara ilgi çekici bir görünüm kazandırmak için, saksıları yaratıcı şekillerde yerleştirebilirsiniz.

Plastik saksılar ve sıradan bitkilerden farklı fikirler düşünün. Örneğin, taş fayans zemine oturtulmuş terra-cotta saksılar temiz ve çağdaş bir görünüm yaratır. Siz de, saksılarınızı yerleştirirken birkaç noktaya dikkat edin:

• Sert köşeleri yumuşatın: Saksıları, evdeki veya bahçedeki sert köşeleri ve açıları gizleyecek şekilde yerleştirin. Örneğin, merdivenlere yerleştirilen sıradan bir sardunya veya petunya, insanların ilgisini merdivenin sert hatlarından alacaktır.

• Yükseklikten faydalanın: Bahçenizi düzenlerken, sadece yatay düzlemde yerleştirme yapmak zorunda değilsiniz. Saksılarınızı tavana veya duvarlara asarak, bahçenize üç boyutlu bir hava katın.

• Renklerden yola çıkın: İç mekanlarda, renklerin tekrarından yararlanarak saksıları yerleştirin. Dış mekanlarda ise, yine benzer saksıları bir arada kullanarak özel alanlar yaratın. Özellikle patika veya uzun bir yol boyunca, aynı tür çiçeği üç farklı saksıya dikip sıralayarak fark yaratın.

• Girişleri çevreleyin: Bahçe ve ev kapıları doğal ilgi merkezleridir. Bu girişleri, ilgi çekici saksılarla çevreleyerek daha da ilginç kılın.

• Odak noktaları yaratın: Alanınızda ilgi noktası oluşturmak için, büyük ve renkli saksılar kullanın. Özellikle, sebze bahçeleri çok ilgi çekicidir. Bahçenizin en önemli noktasına yerleştireceğiniz büyük ve bol renkli sebze saksıları, odak noktası olacaktır.

Saksılarınızı bu önerilere göre yerleştirerek, dikkat çekici bahçelere kavuşun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu