Bahçe

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir?

Siz de evinizin bahçıvanı olabilirsiniz. Saksıda yetiştirdiğiniz biberler ile lezzetli salatalar yapabilirsiniz. Peki saksıda biber nasıl yetiştirilir?

Biber tohumları, diğer tohumlara oranla daha yavaş gelişir. Doğru bakım ile, bu süreci biraz da olsa hızlandırabilirsiniz.

Tohumlar, sekiz – on santimetre derinlikte saksılara dikilmelidir. Toprak yeterince nemli olmalıdır. Biber, güneşi seven bir sebzedir. Bu sebeple, eğer saksınızı evin içinde tutacaksanız, bol güneş alan bir yere yerleştirin ve düzenli sulamaya özen gösterin.

Biber yetiştirmek için en uygun saksı çeşitleri; pişmiş toprak, ahşap veya sağlam plastikten yapılanlardır. Saksının genişliği de oldukça önemlidir. Sağlıklı gelişim için, saksı çapının en az 30 santimetre olması gerekir.

Biberleriniz ne kadar sağlıklı olursa olsun, soğuk geçen tek bir gecede ölebilirler. Bu sebeple, hava koşullarına çok dikkat etmelisiniz. Biberleri, dondan korumanız gerekir. Özellikle saksılarınız açık alandaysa, gece sıcaklığının yedi santigrat derecenin altında olmaması gerekir. Bundan daha soğuk gecelerde, saksıları eve taşımanız gerekir. Çok sıcak bir ortam da, biber için zararlı olabilir. Saksılar fazla ısınır ve toprak hızlıca kurur. Bunun sonucunda, biberlerin kökleri kurur ve bitki zarar görür.

Biber, her gün düzenli olarak sulanmalıdır. Kökleri çok hassas olan biberin yaprakları sararmaya başlarsa, hemen su takviyesi yapılmalıdır.

übreleme de çok önemlidir, ancak doğru gübreyi seçmeniz gerekir. Bazı gübre çeşitleri, aşırı büyümeye sebep olabilir. Likit gübre, bibere en faydalı olan gübre çeşididir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php