Saksıda Çiçek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikmeyi bilmiyor ya da dikmekle uğraşmak istemiyorsanız ve saksıda çiçek alacaksanız, evinizin, balkonunuzun şartlarını göz önünde bulundurmalı ve iyi bir araştırma yapmalısınız.

Öncelikle almak istediğiniz bitkinin çiçeklenme mevsimini öğrenmelisiniz. Doğal koşullarda büyümemiş ve mevsiminde olmaya çiçeklerin ömrü uzun olmayacaktır. Örneğin kışın gardenya almamalısınız. Bitkiler sürekli çiçek açmazlar.

Siklamen, orkide, gardenya, yılbaşı kaktüsü gibi çiçeklerin başka bir iç mekana uyum sağlama ihtimali düşüktür.  Bu sebeple bu çiçekleri almak yerine dikmeniz tavsiye edilir.

Alacağınız çiçek nasıl toprak ister, güneş ihtiyacı nedir, nasıl bir saksıda büyüyebilir? Bu soruların cevaplarını biliyor olmalısınız. Havadar bir yer mi sever, yoksa esintide büyüyemez mi? Sırf beğendiğiz için bir saksı çiçeği almanız doğru değil. Büyütemeyecek ve bakamayacaksanız çiçek kısa sürede solar.

İç mekanlar için çiçek almanın en iyi zamanı havaların ısınmaya başladığı ilkbahardır. Her şehre göre bu koşullar değişebilir. Bunun için ayvaların çiçek açtığı dönem doğru zaman diyebiliriz.

Çiçek alacağınız yerde sadece alacağını çiçeğin değil diğer bitkilerin de sağlıklı olup olmadıklarına dikkat edin. Tüm bitkiler sağlıklı görüyorsa oraya güvenebilirsiniz.

Alacağınız çiçeği iyice inceleyin. Yaprakları canlı, dalları temiz olmalıdır. Yapraklarda küf ve küçük lekeler görüyorsanız çiçeği almamalısınız.

Çiçeğin saksısını ve toprağı da kontrol edin. Toprak çok ıslak olmamalıdır. Bazı satıcılar çiçeği gereğinden fazla sulamaktadır. Toprak hafif kuru olduğu halde çiçek canlı ve sağlıklı görünüyor olmalıdır.

Bitkinin solmuş çiçeklerinden çok yeni filizlerinin durumuna dikkat etmelisiniz. Yeterli büyüklüğe ulaşmadan açmış tomurcuklar kötü gidişatın habercisidir.

Bu bilgiler ışığında gönül rahatlığıyla saksıda çiçek satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu