Bahçe

Saksıda Fesleğen Yetiştirme

Kekik, nane, karabiber, fesleğen gibi kurutularak baharat olarak kullanılan otları saksıda kolayca yetiştirebilir ve kendi baharatlarınızı kendiniz üretebilirsiniz.

Maydanoz, roka, tere, rezene, kekik gibi otların tümünü balkon ya da bahçenizde kolayca yetiştirebilirsiniz. Çok fazla bakım gerektirmeyen ve verimli bir toprakta kolayca yetişebilen bu bitkilerden üretim yaparak, baharat olarak kullanmak için kurutabilir ya da doğrudan yemeklerde kullanabilirsiniz.

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

Yıllık bitkiler arasında yer alan fesleğen, tohumlarından yetiştirebilir. Her yıl yeniden ekmek gerektiğinden, tohum verme döneminde, fesleğenin tohumlarını saklamak unutulmamalıdır.

Fesleğen Nasıl Ekilir?

Fesleğen hem iç mekanda hem de dış mekanda yetiştirilebilir. Bol ışık seven bu bitkinin hızlı ve sağlıklı büyümesi için toprağı doğal humusla karıştırarak zengin hale getirebilirsiniz. Fesleğen kökleri su almayı sevmediğinden, toprağın geçirgen olmasına dikkat etmelisiniz.

Mutfakta oluşturduğu koku ile sivrisineklerin eve girmesini de engelleyen fesleğen, mutfakta yetiştirilebileceği gibi, balkon ya da bahçede de yetiştirilebilir.Fesleğen Yetiştirme

Fesleğen Ekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Toprak alaşımlı olmayan kaplar ya da saksılar kullanmanız gerektiği gibi, toprağın drenajına da dikkat etmeniz gereklidir. Toprağın en alt kısmına çakıl taşları ya da Antep fıstığı kabuğu drenajı uygun seviyeye getirebilirsiniz.

  • Fesleğenin boyu 15 cm’ye ulaştığında, makasla keserek daha gür olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Üst yapraklarını kesmek, fesleğenin daha hızlı uzamasını sağlar.
  • Domates ve fesleğenleri bir arada yetiştirirseniz, birbirinden etkilenerek, daha lezzetli olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Fesleğen yapraklarının sararması durumunda, toprağa humus takviyesi yapabilir ve suluma düzeninizi kontrol edebilirsiniz.

Sık kullandığınız baharatları, mutfağınızda ya da balkonunuzda yetiştirip kurutarak, daha sağlıklı ve taze baharatlar oluşturabilirsiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.