Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

İki yıllık bir bitki olan maydanoz, mutfaklarda sıklıkla kullanılan bitkilerdendir. Maydanozun, ilk yıl yaprakları gelişir, ikinci yıl çiçekleri ve tohumları gelişir.

Evinizde bir saksı içerisinde kolayca maydanoz yetiştirebilirsiniz. Saksıda yetiştireceğiniz maydanoz hazırlayacağınız salatalara lezzet katacaktır.

Maydanoz nasıl yetiştirilir?

Toprak ve yer seçimi

20 derece ideal bir sıcaklıktır. Maydanoz nemli ortamları sever. Humusça zengin toprakları tercih etmelisiniz. Toprağınız pH değerinin 6-7 olması gerekir. Maydanozun kökleri narindir, bu sebeple toprağın gevşek yapıda olması gerekir.

Ekim

Maydanozu ilkbahar, sonbahar ya da yaz aylarında ekebilirsiniz. Ekmeden önce maydanozu bir gece suda ya da nemli bezde bekletin. Hazırladığınız toprağa maydanozun tohumlarını serpin. Tohumların üzerini örtecek şekilde toprakla örtün. Bu katman 1-1,5 santim civarında olmalıdır. Saksınızı nemli fakat özellikle sabah güneşi alan bir yere yerleştirin.

MAYDANOZ

Sulama

Tohumlar yüzeye yakın olduğu için sulama yaparken dikkatli olmanız gerekir. Bu sebeple su püskürten araçlarla sulama yapmalısınız. Toprak kurudukça sulayabilirsiniz. Tohumların çıkması 30-40 gün sürecektir. Maydanozlar 6-7 santime ulaştığında normal sulayabilirsiniz.

Saksının bakımı

Kış aylarında içeride fakat güneş alan bir yerde tutun. Yaz, ilkbahar ve sonbahar aylarında ise rüzgara maruz kalmayacak ve güneşten yanmayacak şekilde dış mekanda tutabilirsiniz.

Saksıdaki yabani otların temizliğini yapmanız gerekir. Aksi durumda maydanozların gelişimi zayıflayabilir.

Topraktaki değer kaybını önlemek için gübreleme yapmalısınız. Gübreleme işlemi ekim ayından önce tamamlanmalıdır.

Toplama

Maydanozlarınızı bir dal üzerinde üç yaprak çıktığında toplayabilirsiniz. Köküne fazla yaklaşmadan, dallarından koparmak gerekir. En geç on günde bir toplamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu