Saksıda Pazı Nasıl Yetiştirilir?

Bahçenizde pazı yetiştirebileceğiniz gibi, balkonunuzda saksı içerisinde de pazı yetiştirebilirsiniz. Pazı nasıl yetiştirilir?

Pazı, beslenme değeri yüksek olan bir sebzedir. Saksıda yetiştirilebilir. Pazı yaprakları toplandıkça tekrar yapraklanır ve uzun süre ürün vermeye devam eder. Yaz aylarında hafif gölgede, diğer aylarda ise güneş altında tutulmalıdır. Pazı suyu sever, ancak fazla sulamanız durumunda kökleri çürüyebilir.Yemeklerde kullanacağınız pazıyı, taze taze bahçenizden toplayın.

Pazı tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz pazı tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır.Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur.Pazı Tohumlarını kab içerisinde veya viyollarde çimlendireceksiniz  kabın veya viyolin üst seviyesine 2  cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz. Daha sonra pazı tohumlarını yerleştiriniz  ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz. Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla nemlendiriniz ve şeffaf bir naylon yardımıyla üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek  toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz. Tahmini tohumlarının çimlenmesi 10-15  gün arasındadır.

Pazı  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun.Pazı tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Killi, kumlu ve madensel tuzları bol toprakları sever. Yaz aylarında hafif gölgede, diğer zamanlarda da güneşli yerlerde tutmaya özen gösterin. Işık alan kapalı balkonlarda kış boyunca yetiştirebilirsiniz. Toplandıkça, tekrar yapraklanır ve uzun süre ürün vermeye devam eder. Sularken dikkatli olun. Pazı, suyu sevmesine rağmen, aşırı sulama halinde kökleri çürüyebilir. Temmuz ayında tohumları ekip, Kasım ayında ürünleri toplayabilirsiniz. 50 cm aralıklarla ekeceğiniz pazıyı, 2-2,5 ay sonra toplayıp tüketebilirsiniz.

Bu bilgiler yardımıyla bahçenizde kolayca pazı yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu