Saksıda Taze Soğan Yetiştirin

Soğangiller familyasından Allium cinsine dahil tüm bitkilere soğan adı verilmektedir. Yemeklerde kullanılan türü ise bahçe soğanıdır.

Soğan yetiştirmek için sonbahar ayları ya da kış aylarında ekim yapabilirsiniz. Soğan ekerken, toprağın cinsine dikkat etmeniz önemli olduğu gibi, saksı, balkon ya da bahçenizde üretim yapabilirsiniz.

Anavatanı Batı Asya olan soğanın yumrusu ve yeşil yaprakları, Türkiye’de yemekleri tatlandırmak için sıkça kullanılır.

Soğan, her ne kadar serin iklim bitkisi olsa da, değişik bölgelerde kolayca yetiştirilebilir. Kumlu, kirli ve geçirgen topraklarda sağlıklı gelişim gösterir.

Soğan tohumlarının ekimi, ilkbahar ve sonbaharda yapılır. Ekim, bir metrekarelik alana, 2 gram tohum gelecek şekilde gerçekleştirilir. Önce, toprakta 15 santimetre aralıklar ile çizik oluşturulur. Sonra, buralara iki santimetre aralıklar ile tohumlar yerleştirilir. Çimlenme ise, 8-15 gün içinde gerçekleşir. Ekimden 1 ay sonra da, 3 santimetrede bir seyreltme yapılır.

Soğanları toplamaya 2 ayın sonunda başlanabilir. Soğanların, sıcaklarda düzenli olarak sulanması gerekir. Ayrıca, her 2-3 ayda bir sulama sırasında, organik maddece zengin sıvı gübre verilmesi önerilir. Bu sayede, soğanların sağlıklı gelişimi sağlanır. Ayrıca, soğanların böceklerden korunması için, ilaçlama yapılması önerilir.

Mutfakta soğan

Soğan soyarken kokunun ellere sinmesini önlemek için, soymaya başlamadan önce parmakların sirkeye batırılması tavsiye edilir.

Soğan soyarken gözlerin yaşarmaması için, soğanın içi su dolu bir kap içinde soyulması önerilir. Diğer bir yöntem de ise, soğan soyarken dişlerin arasına bir parça ekmek içi tutulması tavsiye edilir.

Soğanlar kavrulurken kararma yapabilir, bunu önlemek için kavurma işlemi sırasında soğanların üzerine biraz un serpilir. Ayrıca, soğan kavururken içine bir tutam şeker atılırsa, hazırlanan soğan daha bir lezzetli olur.

Soğan nasıl saklanır?

Kendi yetiştirdiğiniz soğanları kullanmadan önce bir süre kurutmalısınız. Böylece soğanları birkaç ay boyunca saklayabilirsiniz. Kalın köklü soğanlar hemen tüketilmelidir.

Soğanları örerek kurutmak, hem daha uzun süre kullanabilmenize, hem de bozulmuş bir soğanın kötü kokusunun evinize yayılmasını önlemenize sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu