Salatanın sırları

Sofraların vazgeçilmezidir salatalar. sofrayı daha zengin, daha alımlı gösterirler. salata hakkında öğreneceğiniz küçük sırlarla, harika sofralar yaratabilirsiniz.

* Kıvırcık salatalar bir süre sonra gevşeyip pörsüyebilirler. Kıvırcıkları bir gece önceden doğrayıp, bir kabın içinde hazırladığınız limonlu suyun içine atarsanız, hemen dipdiri olduklarını göreceksiniz. 

* Yeşil salata ve marulun yapraklarını yıkadıktan sonra bıçakla kesmek yerine elinizle kopartın. Böylece vitaminleri kaybolmamış olur. 

* Tahta salata kaplarınız suyun içinde bekletildiğinde bir müddet sonra çatlayacaklardır. Bunu önlemek için kaplarınızı kullandıktan sonra hiç bekletmeden yıkamanızı öneririz. Böylece tahtalarında bozulmasını da önlemiş olursunuz. 

* Salatayı erken yapmanız gerekirse bozulmaması için sosunu servis edeceğiniz zaman ilave edin. Salatanızda ıspanak, lahana, mor lahana gibi sert yapraklı malzemeler kullandığınızda sosunuzu servis etmeden yarım saat önce dökmeniz yeterli olacaktır. Böylece sert yapraklar yumuşamış olur. Eğer marul, kıvırcık, göbek ve semiz otu gibi yumuşak yapraklı sebzeler kullanıyorsanız sosunuzu salatayı servis etmeden hemen önce ilave etmelisiniz. Böylece yapraklar diri kalmış olur. 

* Salatayı önceden hazırladıysanız, beklettiğiniz salatanın üzerine nemli bir bez örtmeyi unutmayın. 

* Salatanızın canlanmasını istiyorsanız, malzemelerinizi yıkadıktan sonra buzlu suda bekletin. 

* Salata için sebzeler hazırlandıktan sonra, önce sirke ya da limonu tuzla karıştırıp salatanın üzerine dökmeli, daha sonra zeytinyağı ilave etmelisiniz. 

* Daha doyurucu bir salata yapmak istiyorsanız, bir miktar makarna haşlayıp salatanızın içine ekleyebilirsiniz. Mısır, peynir ve ton balığı gibi farklı tatlarla da salatalarınıza renk katabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu