Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Misafirler ağırlanırken ve boş zamanlar değerlendirilirken evlerde en çok tercih edilen oda genellikle salonlardır. Aydınlatma, yoğun olarak zaman geçirilen salonlarda önemli bir konudur. Kullanışlı ve şık bir salon yaratabilmek için doğru aydınlatma yöntemlerine başvurmak gerekir.  Birkaç adımda aydınlık bir salon yaratabilirsiniz.

Salon aydınlatması için seçim yapmadan önce ilk olarak salonu hangi amaç için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Tek başına kullanılan bir avize salonun tüm köşelerine ışığı eşit dağıtamayacağından doğru bir seçim olmayabilir. Salonun oturma köşesi için ayrıi, yemek köşesi için ayrı bir aydınlatma kullanabilirsiniz.  Salonunuzun oturma bölümünde avize ile sağlanan aydınlatmanın yanı sıra, masa lambasına yer vererek, ekstra ışık elde edebilirsiniz.Salonda  loş ışık ile vakit geçirmeyi seviyorsanız,  sadece kendiniz için abajur kullanıp, misafiriniz geldiğinde tavan aydınlatmasını da ekstra açabilirsiniz. Böylelikle elektrikten de tasarruf edebilirsiniz.

Evinizin salonu sizin için dinlenme alanı görevini görüyorsa, aşırı aydınlık ve büyük aydınlatmalara ihtiyacınız olmayacaktır. Bu tarz aydınlatmalar yerine, daha loş ışıkları tercih edebilirsiniz. Bu tarz kullanımlarda  oturma grubu çevresinde kullanılan ayaklı bir aydınlatma doğru bir tercih olabilir. Televizyon etrafında  ise çok fazla ışık olmamalıdır. Az ışıklı bir televizyon seyri gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olurken, izleme kalitesini de arttırır.

Salonunuzun sizin için aynı zamanda yemek odası ise, yemek alanında mutlaka ışıltılı bir aydınlatma gerekir.  Yemek masası aydınlık bir alanda yer almalıdır.  Masanın üzerinde sarkıt lambalar veya avizelere yer verebilirsiniz. Böyle bir seçim ile  aynı zamanda şık ve iddialı bir salon da yaratmış olursunuz.

Aydınlatma salonlarda dekorasyon algısına da yön verir. Salonunuzun her köşesini aydınlatarak geniş bir alan hissi yaratılabilirsiniz ya da  tavana doğru dik bir ışık kullanarak yüksek bir salon algısı oluşturabilirsiniz. Salonda vurgulamak istediğiniz bir eşya veya tablo söz konusu ise, eşyanın  veya tablonun yakınında aydınlatma kullanabilirsiniz. Bu aydınlatma tablonuzu veya eşyanızı ön planda gösterecektir.

Salonunuz için tercih edeceğiniz aydınlatma göz yormamalı ve aşırı olmamalıdır. Seçtiğiniz ışığın rengi ve  yoğunluğu gözünüzü olumsuz etkilememelidir. Aydınlatma için tercih ettiğiniz ürünler birbirini tamamlamalı ve ihtiyacınızı karşılayacak ölçüde olmalıdır. Bir salonda çok sayıda aydınlatma kullanmak,  o salonda karmaşık bir görüntü yaratabilir ve salonunuzu şıklıktan uzaklaştırabilir.

Salonunuzun kullanım amacına ve dekorasyonuna uygun aydınlatma alternatiflerini kullanarak, şık ve ihtiyaca uygun bir ortam yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu