Salon bitkilerinde kış bakımı

Salon bitkileri, doğadaki bitkiler gibi dinlenme dönemine ihtiyaç duyar. Bu dönem, çoğu bitki için kış aylarına denk gelir.

Birçok bitki, dinlenme dönemi geldiğini belli eder. Soğanlı türlerde, toprak üstü gövde kısımları kurur. Kalıcı otsu bitki türleri de aynı belirtileri gösterir. Bazı bitkiler de, yapraklarını dökerek belirti gösterirler.

Salon bitkileri, bu dönemlerini pek belli etmezler. Ancak gelişimleri yavaşlayabilir. Gelişimini hızlandırmak için ısrarla fazla besin ve su vermek, bitkilerinizin köklerinin çürümesine kadar varan problemlere neden olabilir.

Ev, kışın bitkiler için dışarıdan daha sıcak bir ortam sağlasa da, bitkiler dinlenme dönemine girerler. Bu dönem, genelde kasım ve mart ayları arasındadır. Bu aylar arasında, bitkiler çok az sulanmalıdır. Aynı zamanda, doğal dengelerinin şaşmaması için bitkiler, evin en serin yerine koyulmalıdır. Arada yaprakları nemlendirilebilir.

Salon bitkilerinizin sağlıklı gelişebilmesi için, dinlenme dönemine ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Dinlenme döneminde bakımlarına, buradaki noktalara dikkat ederek devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu