Salon Dekorasyonu

Salon evin en fazla zaman geçirilen ve genellikle en büyük odası olduğu için dekorasyonu büyük önem taşır.

Salon, evin en büyük ve en çok kullanılan odası olduğu için dekorasyonuna ciddi anlamda özenilmesi gerekir. Misafirlerin ağırlandığı ve ev davetlerinin verildiği alan da salon olduğu için salon dekorasyonu, evin karakterini belirleyicidir.

Rahat Oturma Grupları: Salondaki oturma grupları en önemli mobilyadır. Rahatlığın ön planda olduğu döşemeli koltuklar tercih edilmelidir. Oturma gruplarını seçerken, tekli koltuk, ikili ya da üçlü koltuklar, puflar, L koltuk gibi farklı mobilya çeşitleri değerlendirebilirsiniz. Koltuk takımı satın alırken, biçimini, ebadını, rengini, malzemesini ve ayaklarının açık ya da kapalı olmasını tercih ettiğinizi göz önünde bulundurun. Koltuk yastıkları da önemli dekoratif unsurlardır.

Salon Dekorasyonu Modelleri

Masalar: Orta masası ve birkaç sehpa salonda oturma grupları ile bulunması gereken mobilyalardır. Salonda yemek masası da bulndurulabilir. Bu durumda, yemek bölümünün oturma bölümünden ayrı tutulması, yemek masası ile sandalyelerin de kullanım ihtiyacına göre seçilmesi gerekir.

Mobilya Yerleşimi: Salonda mutlaka sohbet etmek için belirli bir ortamın yaratılması gerekir. Koltuk takımlarını, orta masasını ve sehpaları bunu göz önünde bulundurarak yerleştimek fayda sağlar. Salonda yemek masasının da bulunması gerektiği durumlarda, oturma bölümü ayrı, yemek bölümü ayrı yerleştirilmelidir. Mümkünse, bir pencere kenarında daha özel köşeler oluşturulabilir; okuma köşesi ya da istirahat köşesi gibi.

Pencereler: Salondaki pencerelerin nasıl kullanılacağı tüm atmosferi büyük ölçüde etkiler. Mutlaka pencerelerin gerekli durumlarda tamamen örtülmesini sağlayacak ve dışarıdan görülmeyi engelleyecek perde veya benzeri dekorasyon unsurları kullanılmalıdır. Pencerelerde perde kullanılacaksa, perdenin uzunluğu ve konumlandırılması da odanın büyüklüğünü arttıran göz yanılması sağlar.

Yerler: Salondaki yerlerde tekli halı, kilim veya duvardan duvara halı kullanabilirsiniz. Duvardan duvara halılar sesi kesmek gibi bir avantaj da sağlar. Tekli halılar ise salondaki farklı kullanım bölümlerini belirginleştirmek ve ayırmak için tercih edilebilir. Halılar, renk ve desenleri ile salon dekorasyonunu bütünleyicidir.

Salon Dekorasyon Fikirleri

Işıklandırma: Salonda farklı ışıklandırma seçeneklerinden faydalanılabilir. Kısmalı ışıklandırmalar, ayaklı lambalar, abajurlar ve ayaklı şamdanlar, salondaki ambiyansı etkileyen unsurlardır. Kullanım ihityacına ve kişisel terichinize göre birden fazla ışıklandırma seçeneğine yer vermek salonu tekdüzelikten kurtarır.

Aksesuarlar: Sanat eserleri ve fotoğraflar salona karakter katar. Seramik tabaklar, vazolar ve taze çiçekler, canlı bitkiler, seramik biblolar ve mumlar salonda kullanabileceğiniz aksesuarlar arasındadır.

Salonun konforu ve güzel bir dekorasyona sahip olması, evin genel havası üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Salon en fazla zaman geçirilen oda olduğu için tam olarak ev sahiplerini ifade eden şekilde dekore edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu