Salon Nasıl Geniş Gösterilir?

Dinlenmek, diğer aile bireyleriyle ya da misafirlerle vakit geçirmek için başlıca mekan salonlardır. Bu sebeple, aile bireylerinin tümünü bir arada bulunduğu ve evlerin en sık kullanılan alanlarından olan salonların dekorasyonu önemlidir.

Küçük salonu daha geniş gösterebilmek için küçük ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Oda Nasıl Geniş Gösterilir?

Zeminler

Zemini doğru şekilde kullanımı dekorasyonda belirleyici olacaktır. Zemin döşemesi için tek malzeme kullanmaya çalışmalısınız. Parke ya da halı gibi malzemelerden birini tercih etmeniz gerekir.

Salona bitişik odaların zeminlerini salonunuzda kullandığınız malzemeden tercih ederseniz, kesik kesik değil de birbirinin devamı olan bir görüntü elde etmiş olursunuz.

kucuk-salon-2

Koltuklar

Mobilyalarınız ayaklı olanlardan seçmeniz salonunuzu daha geniş göstermeye yardımcı olur. Bu da zeminde sürekliliği sağlar. Bakıldığında bir mobilya değil de, devam eden bir zemin görülür.

Duvarlar

Duvarlar, odaların sınırlarını belirler. Dolayısıyla duvarların kullanımı önemlidir. Salonunuzu geniş gösterebilmek için ilgiyi duvarların üst kısımlarına yöneltmeniz gerekir.

Perdeleri olabildiğince tavana doğru asman, uzun perde tercih etmek salonunuzu geniş göstermeye yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra tavana kadar yükselen kitaplıklar ve tavada kartonpiyer süslemeleri de salonun daha geniş algılanmasını sağlayacaktır.

kucuk-salon-3

Eşyaların Yerleşimi

Eşyaları yerleştirirken birbirlerine çok yakın durmayacak şekilde bir yerleşim tercih etmeniz gerekir. Çok sıkışık bir görünüm arz etmeyen ve rahatça dolaşılabilen bir salon daha geniş görünecektir.

Koltuk ya da yemek masası gibi eşyaların önü ya da etrafı diğer eşyalarla doldurulmamalıdır. Salon mümkün olduğunca ferah düzenlenmelidir.

Cam ve elektrik düğmelerinin önleri de kullanımlarını zorlaştırmayacak şekilde olmalıdır. Camın önüne bir eşya yerleştirmişseniz ve bu eşya sebebiyle pencereyi açamıyorsanız, bu hem kullanım zorluğu yaratır hem de salonda karışıklığa sebep olur.

Küçük salon

Aynalar

Aynalar ışığı yansıtır. Bu özellikleri sebebiyle de bulundukları mekanı daha geniş gösterirler. Fakat aynaları yerleştirirken neyi yansıttığına dikkat etmek gerekir. Bahçeyi, ağaçları ya da salondaki çiçekleri yansıtacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

Tüm duvarı aynayla kaplamak yerine parçalı modelleri tercih edebilirsiniz. Duvara dayalı büyük bir ayna ya da parçalı küçük aynalar dekorasyonunuza modern bir hava katacaktır.

Küçük Odayı Geniş Göstermek İçin Aydınlatma Fikirleri

Uygulayacağınız küçük ışık oyunları ile odanızı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Odanıza derinlik hissi verirken, ışığı dengeli kullanmaya özen gösterin.

Odaya derinlik hissi vermek için duvar, zemin ve tavanda pastel ve açık tonlar kullanabilirsiniz. ‘‘Basık renkler’’ olarak adlandırılan beyaz, pembe, su yeşili gibi renkler duvarları sizden uzaklaştırıyormuş etkisi yaratır. Krem ise sanılanın aksine ışığı yansıtarak, mekanı geniş gösterir.

Özellikle yatak odalarında kullanılan bal rengi tonları odanıza ferah bir hava katar. Ayrıca odanızda kullanacağınız yünlü ve ipekli kumaşlar yatak odasını olduğundan geniş gösterir.

Mobilya seçiminde de, beyaz ya da açık renkteki ahşap tonları doğru tercihler arasında yer alıyor. Seçtiğiniz mobilyanın boyu önemli detaylar arasında bulunuyor. Kanepe ve sehpa için yüksek olmayan modelleri tercih ederseniz, özellikle kısa tavanlı mekanları daraltmazsınız. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu