Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap, üzümden yapılan alkollü bir içkidir. Genellikle kırmızı ve beyaz şarap tüketilir. Özellikle kırmızı şarap döküldüğü yerde çıkarılması zor bir leke oluşturur.

Şarap lekesine anında müdahale edilmelidir, böylece leke daha kolay çıkarılabilir. Kuruyan lekenin çıkarılması daha zordur.

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Elbisedeki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırmızı şarap lekesi oluşan yere biraz beyaz şarap dökün ve yine lekeli bölgeye bol miktarda sofra tuzu serpin. Bir süre kuruması için bekleyin. Ardından giysiyi duru su ya da süt içinde bekletin. Son olarak da giysiyi deterjanla yıkayın. Leke çıkmış olacak.

Bir başka yöntemde ise un kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye bolca un serpin. Un kumaşa sirayet edene kadar bekleyin. Ardından yumuşak uçlu bir fırça ile lekeli bölgeyi fırçalayın. Son olarak da giysiyi deterjan ile yıkayın. Leke çıkmış olacak.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen şarabın üzerine traş kremi sürün. Soğuk suyla ıslatılmış bir bez ile lekeli bölgeyi silin. Bir başka yöntemde ise tuz ve karbonat kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine bolca tuz ve karbonat dökün. Tuz ve karbonatı lekeye parmaklarınızla hafif hafif yedirin. Son olarak da elektrikli süpürge ile çekin. Bir başka yöntemde ise halıdaki leke soda ile silinebilir.

Beyaz Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Beyaz şarabın içinde şeker vardır. Bu sebeple, beyaz şarap lekesini çıkarmak için yıkama yaparken soğuk su kullanın. Böylece, şarabın içindeki şeker yeni yapışkan lekelere yol açmaz.

Bu yöntemleri kullanarak kırmızı ve beyaz şarap lekesini kolayca çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu