Sararan Fincanlar Nasıl Temizlenir?

Türk kahvesinin hayatımıza girişi Osmanlılar zamanına, 16. yüzyıla denk gelir. O tarihten itibaren Türk kahvesi gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmuş, tüm sofralarda ikram edilmeye başlanmıştır.

Türk kahvesi hazırlamak için gerekli malzemeler kahve, su ve şekerdir. Sadece yüksek kaliteli ve taze kavrulmuş ve öğütülmüş kahve kullanılmalısınız.

Kahveyi her zaman ağzı kapalı bir şekilde muhafaza etmelisiniz. Kahveyi muhafaza ettiğiniz kabın içindeki kahve bitmeden, yeni kahve ilave etmemelisiniz.

İyi bir kahve yapabilmek için temiz içme suyu kullanmalısınız. Her fincan için iki çay kaşığı, yani yaklaşık 5 gr iyi çekilmiş kahve kullanmak gerekir. Şeker miktarı tercihe göre değişkenlik gösterir. Çok kısık ateşte kahveyi ve şekeri hafif hafif karıştırmalısınız.

Türk kahvesini servis ederken yanında bir bardak su ikram edilmesi adettir. Türk kahvesi hazırlandığı anda servis edilmelidir, aksi takdirde soğur ve aromasını kaybeder. Kahvenizi servis ederken, tabağın yanına bir lokum da bırakabilirsiniz.

Lezzetli bir Türk kahvesinin sonunda kirlenmiş fincanlarla karşı karşıya kalırsınız. Bu da kahvenin içeriğinde yağ olmasından kaynaklanır. Birçok kişi sararan fincanlar için çamaşır suyu kullanıyor.

Fakat çamaşır suyu kullanmayı tercih etmiyorsanız sararan fincanlarınız için doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey biraz karbonattır. Bir miktar karbonatı bulaşık süngerine dökün. Süngeri biraz suyla ıslatıp fincanlarınızı bu süngerle yıkayın.

Daha zorlu lekeler içinse sirke kullanabilirsiniz. Ilık suyun içine biraz sirke dökün. Fincanlarınızı bu suyun içerisinde birkaç saat bekletin.

Bu yöntemleri kullanarak sararan fincanlarınızı temizleyebilir ve doğal yöntemler kullanmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu